AS Roma a castigat disputa de pe teren propriu cu Olympique Lyon, scor 2-1, insa a ratat calificarea in sferturile de finala ale Europa League. Francezii s-au impus cu 4-2 in meciul tur, iar echipa pregatita de Luciano Spalletti ar fi avut nevoie de o victorie la doua goluri diferenta pentru a continua competitia.

Oaspetii au deschis scorul in minutul 16, prin Diakhaby, insa italienii au reusit egalarea dupa doar minut, prin olandezul Strootman. AS Roma a trecut in avantaj dupa un autogol al lui Tousart (60').

Aici poti urmari un rezumat detaliat al partidei AS Roma vs Lyon.

Rezultatele serii:

Anderlecht - APOEL 1-0, in tur 1-0

A marcat: Acheampong '65

Stanciu a jucat pana in minutul 64, cand a fost inlocuit chiar cu autorul golului.

Chipciu a evoluat pana in minutul 89.

Manchester United - FK Rostov 1-0, in tur 1-1

A marcat Juan Mata '70

Andrei Prepelita (Rostov) a jucat pana in minutul 79.

AS Roma - Olympique Lyon 2-1, in tur 2-4

Au marcat: Strootman '17, Tousart '60 (autogol) / Diakhaby '16

Ajax Amsterdam - FC Copenhaga 2-0, in tur 1-2

Au marcat: Traore '23, Dolberg '45+3 (penalti)

Borussia Monchengladbach - Schalke 2-2, in tur 1-1

Au marcat: A. Christensen '26, Dahoud '45+2 / Goretzka '54, Bentaleb '68 (penalti)

Besiktas Istanbul - Olympiacos Pireu 4-1, in tur 1-1

Au marcat: Aboubakar '10, Babel '22, '75 si Cenk Tosun '84 / Elyounoussi '31

FK Krasnodar - Celta Vigo 2-0, in tur 1-2

Au marcat: Mallo '52 si Aspas '80

FC Genk - KAA Gent 1-1, 5-2 in tur

Au marcat: Castagne '20 / Verstraete '84

*Echipele scrise cu bold s-au calificat in sferturile Europa League.

Tragerea la sorti a sferturilor de finala ale Europa Leaggue este programata vineri, la ora 14.00, la Nyon.