Formatia Anderlecht Bruxelles, la care evolueaza Alexandru Chipciu si Nicolae Stanciu, s-a calificat, joi, in sferturile de finala ale Ligii Europa, trecand in optimi de APOEL Nicosia, cu 1-0 in tur si 1-0 in retur, potrivit News.ro.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Unicul gol al partidei de la Bruxelles a fost marcat de Acheampong, in minutul 65.

Stanciu a jucat pana in minutul 64, cand a fost inlocuit chiar cu autorul golului.

Chipciu a evoluat pana in minutul 89.

Tot joi, Manchester United a eliminat echipa lui Andrei Prepelita, FK Rostov, castigand returul de pe teren propriu cu scorul de 1-0. A marcat Juan Mata, in minutul 70. Prepelita a jucat pana in minutul 79. In tur, la Rostov, scorul a fost 1-1.

Olympique Lyon, Ajax Amsterdam si Schalke 0-4 au acces in sferturi dupa urmatoarele rezultate:

AS Roma (Italia) - Olympique Lyon (Franta) 2-1, in tur 2-4

Au marcat: Strootman '17, Tousart '60 (autogol) / Diakhaby '16

Ajax Amsterdam (Olanda) - FC Copenhaga (Danemarca) 2-0, in tur 1-2

Au marcat: Traore '23, Dolberg '45+3 (penalti)

Borussia Monchengladbach (Germania) - Schalke 04 (Germania) 2-2, in tur 1-1

Au marcat: A. Christensen '26, Dahoud '45+2 / Goretzka '54, Bentaleb '68 (penalti)

S-au mai calificat in sferturi Besiktas Istanbul (1-1 in tur si 4-1 in retur cu Olympiacos Pireu), Celta Vigo (2-1 in tur si 2-0 in retur cu FK Krasnodar) si FC Genk (5-2 in tur si 1-1 in retur cu echipa KAA Gent).

Tragerea la sorti a sferturilor de finala ale Ligii Europa este programata vineri, la ora 14.00, la Nyon.