AS Monaco a produs una din marile surprize ale Champions League si a eliminat-o pe Manchester City in optimile de finala ale competitiei. Dupa infrangerea categorica din meciul tur (scor 3-5), liderul din Franta s-a impus pe teren propriu cu 3-1 si s-a calificat in sferturi gratie golurilor mai multe marcate in deplasare.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Aici poti urmari un rezumat detaliat al partidei AS Monaco vs Manchester City.

Echipa pregatita de Leonardo Jardim a inscris prin Mbappe Lottin (6'), Fabinho (29') si Tiemoue Bakayoko (77'), in timp ce pentru City a punctat Sane (71').

Josep Guardiola, antrenorul oaspetior, a bifat meciul 100 in cupele europene ca tehnician. Castigator de doua ori al competitiei pe banca celor de la Bracelona, Guardiola este pentru prima oara eliminat in faza optimilor Champions League.

Echipele calificate in sferturi: Barcelona, Bayern Munchen, Borussia Dortmund, Juventus, Leicester, Real Madrid, AS Monaco si Atletico Madrid.

Tragerea la sorti a sferturilor de finala ale Ligii Campionilor va avea loc vineri, la Nyon.