Barcelona a reusit sa rupa blestemul de pe "Anoeta", obtinand prima victorie dupa aproape 10 ani pe terenul celor de la Real Sociedad. Echipa lui Luis Enrique s-a impus la limita, scor 1-0, in prima mansa a sferturilor de finala ale Cupei Regelui Spaniei.

Singurul gol al meciului a fost reusit de Neymar (min.21), din lovitura de la 11 metri.

Ultima victorie obtinuta de catalani pe "Anoeta" data din 5 mai 2007. Barcelona se impunea atunci cu 2-0 prin golurile lui Samuel Eto'o si Andreas Iniesta.

Echipele:

Real Sociedad: Rulli - Odriozola, Navas, I. Martinez, Yuri - Illarramendi, Zurutuza, X. Prieto (Canales 76') - Vela (Juanmi 72'), W. Jose (Concha 80'), Oyarzabal. Antrenor: Eusebio Sacristan.

Barcelona: Cillessen - Sergi Roberto, Pique, Umtiti, Digne - Busquets, Rakitic (Denis Suarez 69'), Iniesta (Gomes 46') - Messi, Luis Suarez, Neymar. Antrenor: Luis Enrique.

Intr-un alt meci din turul sferturilor de finala ale Cupei Spaniei, Ateltico Madrid s-a impus cu 3-0 in fata celor de la Eibar. Griezmann '28, Correa '60 si Gameiro '68 au marcat golurile victoriei de pe stadionul "Vicente Calderon".