Antrenorul echipei de fotbal Dinamo, Ioan Andone, a declarat joi seara, intr-o conferinta de presa, ca nu se astepta ca jucatorii sai sa inscrie 4 goluri in poarta Stelei, in derby-ul din prima mansa a semifinalelor Cupei Ligii, dar a precizat ca acestia i-au facut un frumos cadou de Craciun, potrivitAgerpres.

"Ma bucur ca baietii au dat dovada de profesionalism si de atitudine in aceasta perioada de sarbatoare. Dedic victoria suporterilor dinamovisti, dar si prietenilor care m-au sustinut in momentele mai grele. Pentru ca au fost si momente grele la Dinamo. Cu Steaua am facut sase schimbari fata de ultimul nostru meci, cel de la Iasi. Am riscat, dar orice risc iti da si sansa de a castiga, si chiar cu 4-1. Pacat ca s-a accidentat May asa de repede, cu el in teren mai reuseam sa inscriem in prima repriza. Le-am zis inainte de meci sa nu primim gol, dar iar am primit unul din pacate. Dar pana la urma ii felicit ca au dat patru goluri. Nu ma asteptam sa dea patru goluri Stelei. Eu ma gandeam sa termin meciul asta cu 1-0, 2-0, dar am dat 4 goluri si mi-au facut baietii un cadou frumos de Craciun. Eu am avut incredere in baieti, cand altii i-au blamat. Au fost criticati si ei, si eu. Iar postul meu daca va fi in pericol un singur om poate sti, domnul Negoita", a spus tehnicianul.

Andone a recunoscut ca Steaua a avut ghinion la bara lui Ovidiu Popescu din prima repriza si a precizat ca si-ar fi dorit sa nu se fi intrerupt acum campionatul. "Steaua a avut ghinion, a avut acea bara din prima repriza, la 0-0. Daca marcau, altfel era. Dar in acelasi timp si scorul putea fi mai mare pentru noi pentru ca am reusit sa ii surprindem bine de tot. Mai este insa un meci, pana nu se termina si returul nu suntem calificati in finala. Inseamna mult aceasta victorie. Mi-as fi dorit sa mai continue campionatul acum, ne ducea valul inca trei-patru etape. Am fi avut entuziasm si bateam pe oricine. Locul 5 din campionat nu ne onoreaza, dar le-am cerut jucatorilor sa aducem de Sarbatori suporterilor macar o victorie cu Steaua si au reusit", a afrmat el.