ACS Poli Timisoara a devenit favorita la calificarea in finala Cupei Ligii, dupa ce a invins-o pe ASA Targu Mures, in deplasare, cu scorul de 4-2, in mansa tur a semifinalelor.

Dan Alexa, antrenorul echipei ASA Targu MuresFoto: lpf.ro

Pentru ASA au marcat Ciolacu '26 si Rus '77, iar pentru Poli au inscris Artean '11 (penalti), Draghici '61, Llorente '67 si Popovici '90+5.

Meciul a fost intrerupt aproximativ doua minute in prima repriza, din minutul 16, dupa ce portarul gazdelor, Pedro Mingote, s-a resimtit la un contact cu terenul inghetat. Centralul Iulian Calin a discutat la marginea terenului cu cei doi antrenori si a decis ca jocul sa continue.

La partida de la Targu Mures, jucatorii oaspeti au purtat tricouri albe cu numerele scrise cu carioca pe spate. Timisorenii au facut deplasarea cu doua randuri de echipament, violet si negru, asemanatoare cu cel al gazdelor, astfel ca arbitrul Iulian Calin le-a cerut sa gaseasca o solutie, informeaza News.ro. Numerele au fost desenate chiar de antrenorul Ionut Popa.

Echipele:

ASA Targu Mures: Mingote - Matei (Szasz '90+3), Cordos, M. Constantin, Mendy - G. Muresan, Candrea (Ursu '76) - Kuku, Rus, Morar - Ciolacu (Iacobovici '68). Antrenor: Dan Alexa.

Poli Timisoara: Straton - Straut, Scutaru (Bocsan '84), Seroni, Neagu - Poparadu (Llorente '29), Artean - Barbut, Croitoru, Vadrariu - Draghici (Popovici '89). Antrenor: Ionut Popa.

Cartonase galbene: Morar '2, Cordos '3, Candrea '33, Matei '78 / Barbut '35, Draghici '61

Meciul a fost arbitrat de Iulian Calin, ajutat de asistentii Sebastian Gheorghe si Miclos Nagy. Sebastian Coltescu a fost arbitru de rezerva, iar Ionel Popa si Viorel Ilinca observatori.

Partida retur se va disputa in zilele de 1 sau 2 martie 2017.

A doua semifinala tur va avea loc joi, de la ora 20:30, intre Dinamo si Steaua, pe Arena Nationala.