Meciul dintre ASA Targu Mures si Pandurii Targu Jiu s-a terminat dupa doar 45 de minute, jucatorii formatiei gorjene refuzand sa mai intre pe teren din cauza gazonului inghetat. Gazdele conduceau la pauza cu 2-0, dupa reusitele lui Muresan (19) si Vlad Morar (37).

Stadionul de la Targu Mures, inainte de inceperea partidei dintre ASA si PanduriiFoto: panduriics.ro

Potrivit News.ro, arbitrul Marius Avram a asteptat pe teren impreuna cu jucatorii echipei ASA Targu Mures reluarea partidei, dar dupa trei minute a decis incheierea jocului. Cel mai probabil, Pandurii va pierde meciul la "masa verde", scor 0-3.

Pandurii Targu Jiu, club care se confrunta cu mari dificultati financiare, a deplasat la Targu Mures doar 15 jucatori, dar Lucian Sanmartean si Marian Pleasca au refuzat sa joace din cauza terenului inghetat.

"A fost decizia jucatorilor sa nu mai intre pe teren. Sanmartean si Pleasca nu au vrut sa joace, iar la pauza doctorul a constatat ca patru jucatori nu mai pot continua, iar ceilalti fotbalisti nu au mai vrut sa continue. Terenul nu numai ca era inghetat, dar erau si movile pe gazon. Observatorul (n.r. - Dan Potocianu) mi-a spus ca nu exista litera de regulament care sa-l faca sa amane meciul", a spus Marin Condescu, reprezentant in Consiliul de Administratie al clubului Pandurii Targu Jiu, potrivit Digi Sport, citat de News.ro.