Astra Giurgiu a incheiat la egalitate partida cu AS Roma, scor 0-0, in ultimul meci din grupele Europa League. Giurgiuvenii s-au calificat in 16-imile competitiei gratie victoriei reusite de Viktoria Plzen in fata Austriei Viena, scor 3-2. Cehii au revenit incredibil de la 0-2, in inferioritate numerica. Echipa lui Marius Sumudica a avut parte de scenariul perfect, obtinand prima calificare din istorie in primavara europeana fara sa castige duelul cu AS Roma.

Final de meci. Astra - AS Roma 0-0

90+4' Boubacar este avertizat cu cartonas galben

Info: Viktoria Plzen o invinge pe Austria Viena cu 3-2, iar Astra se califica in 16-imile Europa League

90' Se arata patru minute de prelungiri pentru aceasta partida

90' Marius Sumudica face ultima schimbare: iese Alibec, intra Daniel Niculae

89' Schimbare la Roma: intra Marchizza, iese Emerson

88' A doua schimbare in echipa Astrei: Mansaly a intrat in locul lui Budescu.

Info: Veste incredibila de la Plzen. Cehii au resit sa intoarca scorul si conduc cu 3-2. Marius Sumudica este in lacrimi. Emotii imense pe banca Astrei. Giurgiuvenii sunt la cateva minute de o calificare istorica

82'Totti trimite din unghi, Silviu Lung prinde cu siguranta

Info: Viktoria Plzen o egaleaza in inferioritate numerica pe Austria Viena, scorul este 2-2. In acest moment, Astra este calificata in primavara europeana

71' Prima schimbare in echipa Astrei: iese Fabricio, intra Florea

71' Nainggolan trimite puternic de la distanta, mingea trece putin pe langa poarta giurgiuvenilor

70' Dubla schimbare la AS Roma: Strootman ii lasa locul lui Nainggolan, iar Dzeko il inlocuieste pe El Shaarawy

65' Seto este gasit foarte bine la marginea careului si are timp sa-si aseze mingea pentru sut. Japonezul trimite insa direct in bratele lui Alisson

61' El Shaarawy patrunde in careu si suteaza, dar Silviu Lung retine fara probleme

60' Dupa 60 de minute de joc, AS Roma nu a reusit niciun sut pe poarta lui Silviu Lung Jr. Astra nu gaseste inca solutiile pentru a modifica scorul

56' Alibec vede cartonasul galben

55' Actiune frumoasa creata de Alibec, insa nu ii paseaza lui Texeira si iroseste o ocazie importanta. Apoi cade marginea careului, dar arbitrul nu acorda nimic

50' Alibec reuseste sa inscrie, dar reusita este anulata pentru fault in atac. Emerson Palmieri a fostimpins de Alibec in drumul catre poarta

46' A inceput repriza secunda. Nicio modificare in cele doua echipe

Se termina prima parte a meciului. Astra - AS Roma 0-0. In cealalta partida a grupei, Austria Viena conduce cu 2-1 la Plzen.

45' Repriza este prelungita cu un minut.

44' Ocazie pentru Astra! Alibec trimite puternic de la marginea careului, insa Allison se opune. Mingea ajunge la Seto, japonezul incearca si el un sut, dar este semnalizat in pozitie de offsaid

Info:Austria Viena are 2-0 cu Plzen, iar situatia este destul de clara. Astra trebuie sa castige impotriva Romei pentru a se califica in faza urmatoare a Europa League

39' Seck incearca un sut de la distanta, dar trimite mult peste poarta giurgiuvenilor

38' Lovin primeste primul cartonas galben al meciului, dupa un fault asupra lui Iturbe

26' Jocul se desfasoara de minute bune in jumatatea de teren a Astrei. AS Roma nu a avut pana acum nicio ocazie importanta la poarta lui Silviu Lung. Italienii au o posesie de 58 %

Info: Austria Viena conduce cu 1-0 in partida cu Viktoria Plzen, dintr-un penalty, iar la acest scor Astra este eliminata din competitie. Cehii joaca si cu un om mai putin

17' Totti paseaza excelent pentru Iturbe, dar Nicoara intervine prin alunecare si o salveaza pe Astra

14' Astra executa cornerul, jucatorii lui Luciano Spalletti indeparteaza balonul din careul lui Alisson. Mingea ajunge la Lovin, care centreaza de pe partea stanga. Alibec scoate pentru Sapunaru, insa fundasul giurgiuvenilor suteaza slab pe langa poarta

12' Budescu centreaza in fata portii spre Alibec, dar apararea Romei respinge in corner

8' Alibec cere un fault la marginea careului advers, dupa interventia a doi jucatori ai oaspetilor, insa arbitrul nu acorda nimic

1' A inceput meciul de pe Arena Nationala. Astra a avut lovitura de start

Echipele de start:

Astra Giurgiu: Lung - Stan, Oros, Sapunaru, Fabricio (Florea '72), Nicoara - Seto, Lovin, Teixeira - Alibec (D. Niculae '90), Budescu (Boubakar '87). Antrenor: Marius Sumudica.

AS Roma: Alisson - Bruno Peres, Veramaelen, Juan, Seck - Strootman (Nainggolan '70), Gerson - El Shaarawy (Dzeko '70), Iturbe, Emerson Palmieri (Marchizza '89) - Totti. Antrenor: Luciano Spalletti.

Cartonase galbene: Lovin '38, Alibec '56, Boubakar '90+4

Meciul a fost arbitrat de turcul Huseyin Gocek, ajutat de asistentii Mustafa Eyisoy si de Kemal Yilmaz si de aditionalii Tolga Ozkalfa si Mete Kalkavan. Arbitru de rezerva a fost Serkan Ok.