Steaua a obtinut pe "Arena Nationala" victoria mult asteptata, scor 2-1 cu Osmanlispor, in al cincilea meci din grupele Europa League. Condusa cu 1-0 la pauza, Steaua a reusit o revenire spectaculoasa in repriza secunda. Momcilovic a marcat golul egalizator in minutul 68, dupa o lovitura libera executata perfect de Boldrin. Acelasi Boldrin a centrat excelent si pentru lovitura decisiva de cap a lui Tamas, in minutul 86. In urma acestui succes, Steaua pastreaza in continuare sanse la calificarea in primavara europeana.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Osmanlispor a inceput in forta partida de pe "Arena Nationala" si a amenintat poarta Stelei inca din primele minute. Pinto (7') a centrat de pe partea stanga, dar Nita a fost la post si a boxat in afara terenului. Un minut mai tarziu (8'), Popa si-a incercat si el norocul din afara careului de 16 metri, dar mingea a fost deviata in corner de fundasii turci.

Raul Rusescu a iesit si el la rampa in minutul 27. Atacantul lui Osmanlispor a executat o lovitura libera, central, de la 30 de metri, dar sutul sau a fost retinut de portarul Stelei.

Turcii au reusit sa deschida scorul dupa o jumatate de ora de joc, cand Adi Popa a cazut usor in urma unui duel la marginea careului lui Karcemarskas si a cerut lovitura de la 11 metri. Elevii lui Mustafa Akcay au profitat si au plecat pe contraatac, iar Ndiaye l-a invins pe Nita cu un sut din interiorul careului.

Dupa revenirea de la cabine, Steaua a fost mult mai determinata si a aratat pofta de joc. Ros-albastrii au ratat o ocazie imensa in minutul 60, cand De Amorim a reluat mult peste poarta, dupa o lovitura libera executata de Boldrin.

Presingul Stelei a dat rezultate in minutul 68, cand Momcilovic a impins in plasa o minge venita din lovitura libera executata excelent de Boldrin. Golul decisiv a venit in minutul 86, cand Tamas a reluat cu capul de la marginea careului de 6 metri, in urma unei centrari din lovitura libera a aceluiasi Boldrin.

Steaua va juca meciul decisiv pentru calificarea in runda urmatoare a Europa League impotriva spaniolilor de la Villarreal, in 8 decembrie, pe stadionul "El Madrigal".

Desfasurarea livetext a partidei:

Final de meci. Steaua - Osmanlispor 2-1. Echipa lui Laurentiu Reghecampf obtine prima victorie in Grupa L a Europa League.

90+3' Nita vede cartonasul galben pentru tragere de timp

90' Partida este prelungita cu patru minute

90' Adi Popa avanseaza in flancul drept, insa centrarea este dezamagitoare, in afara terenului

Info: In celalalt meci al grupei, FC Zurich se afla la egalitate cu Villarreal, scor 1-1

86' Gool Steaua! Tamas reia cu capul dupa o lovitura libera executata de Boldrin si o aduce pe Steaua in cartile calificarii. Steaua - Osmanlispor 2-1

85' Tiago face un fault dur la Popa si este avertizat cu cartonas galben de arbitrul italian

82' Boldrin executa foarte bine un corner de pe partea dreapta, Achim se desprinde din marcaj, dar trimite cu stangul mult pestepoarta

77' Karcemarskas respinge un sut al lui Momcilovic de la aproximativ 25 de metri

75' Ultima schimbare in echipa oaspetilor: iese Vrsajevic, intra Bayir

74' Steaua este mult mai determinata si cauta golul egalizator. Achim suteaza periculos de la distanta, insa sutul sau este retinut de portarul turcilor

69' Schimbare pentru Osmanlispor: intra Kilicaslan, iese Delarge

68' Gool Steaua! Lovitura libera executata de Boldrin din apropierea careului de 16 metri, lateral dreapta. Portarul oaspetilor respinge gresit, mingea ajunge la Momcilovic, care inscrie din cativa metri. Steaua - Osmanlispor 1-1

67' Delarge vede galben dupa un fault asupra lui Boldrin

63' Ultima schimbare in tabara ros-albastrilor: iese Sulley Muniru, intra Achim

63' Cagiran este avertizat cu cartonas galben dupa un fault asupra lui Popa

61' Prima schimbare la Osmanlispor: iese Maher, intra Lawal

60' Ocazie uriasa ratata de Steaua! Boldrin executa excelent o lovitura libera, Karcemarskas respinge in fata, mingea ajunge la De Amorim, insa trimite dezamagitor, mult peste poarta turcilor

57' Muniru il faulteaza pe Ndiaye si vede si el cartonasul galben

53' Steaua cere penalty pentru un presupus hent al lui Ndiaye, insa arbitrul lasa jocul sa continue. Reluarile au aratat ca mingea l-a lovit in piept pe jucatorul turcilor

49' Maher primeste cartonas galbenpentru un fault asupra lui Tosca

46' A inceput repriza secunda.Laurentiu Reghecampf face doua schimbari. Bourceanu ii ia locul lui Pintilii, iar Golubovic intra in locul lui Enache

Se termina prima repriza. Steaua - Osmanlispor 0-1

38' Adam Maher il pune si el la incercare pe Nita cu un sut de la distanta. Portarul ros-albastrilor reuseste sa retina

36' Delarge trimite o pasa perfecta pana la Regattin, sutul acestuia este respins in corner de Nita

30' Gool Osmanlispor! Gasit foarte bine de Vrsajevic, Ndiaye deschide scorul cu un sut din interiorul careului. Nicio sansa pentru Nita. Steaua-Osmanlispor 0-1. La acest scor, stelistii sunt eliminati din Europa League

27' Raul Rusescu executa o lovitura libera, mingea ajunge in bratele lui Nita

20' Meciul este echilibrat dupa 20 de minute de joc, cu actiuni la ambele porti, insa fara ocazii importante de a inscrie. Posesie 52% vs 48% in favoarea echipei lui Laurentiu Reghecampf. Turcii incearca sa speculeze pe contraatac spatiile lasate de ros-albastri in spatele liniilor ofensive

15' Adi Popa trimite in careu, mingea este deviata de Momcilovic si retinuta de portarul Karcemarskas

Info: In cealalta partida a grupei, Villarreal conduce cu 1-0 pe terenul celor de la FC Zurich. Bruno a deschis scorul pentru spanioli

9' Musa Cagiran ia o actiune pe cont propriu si suteaza din afara careului, Nita prinde fara nicio problema

8' Vine si replica ros-albastrilor, insa sutul lui Adi Popa de la marginea careului este respins in corner de fundasii turci

7' O prima actiune a celor de la Osmanlispor. Pinto centreaza de pe partea stanga, insa Nita este atent si boxeaza in afara terenului

1' A inceput meciul. Steaua a avut lovitura de start

Se tine un moment de reculegere in memoria fostului fotbalist Daniel Prodan, care a incetat din viata saptamana trecuta

Echipele de start:

Steaua: Nita - Tamas, Moke, Alin Tosca, Momcilovic - Pintilii (cpt), Sulley Muniru - Enache, Boldrin, De Amorim - Adrian Popa. Antrenor: Laurentiu Reghecampf.

Rezerve: Stancioiu - Simion, Golubovic, Jakolis, Aganovic, Achim, Bourceanu.

Osmanlispor: Karcemarskas - Vrsajevic, Curuksu (cpt), Prochazka, Tiago Pinto - Cagiran, Adam Maher - Regattin, N'Diaye, Delarge - Raul Rusescu. Antrenor: Mustafa Akcay.

Rezerve: Arikan, Demir, Guven, Lawal, Webo, Kilicaslan, Bayir.

Meciul va fi condus la centru de italianul Paolo Mazzoleni. Acesta va fi ajutat ajutat la cele doua tuse de Alessandro Giallatini si Filippo Meli, iar aditionali vor fi Marco Guida si Massimiliano Irrati. Arbitru de rezerva va fi Riccardo Di Fiore

In partida de la Ankara, in prima etapa a grupelor Europa League, Steaua a fost invinsa de Osmanlispor, scor 2-0.