Internationalul roman, George Ogararu a fost eliminat de pe teren in meciul pe care echipa sa, Ajax Amsterdam, l-a incheiat nedecis in deplasarea de la VVV Venlo, 2-2, in etapa a 18-a a campionatului de fotbal al Olandei.

Titurar in formatia "lancierilor", Ogararu a fost sanctionat, in minutul 75, cu un cartonas galben in urma unei interventii neregulamentare, pentru ca in minutul 86 sa vada din nou cartonasul galben si implicit pe cel rosu, tot din cauza unui fault. Conduse cu 1-2, dar aflate in superiorita enumerica dupa eliminarea romanului, gazdele au reusit sa restabileasca egalitatea.

Celalalt roman de la Ajax, Nicolae Mitea nu a facut parte din lot nici la aceasta partida, sansele ca el sa ramana la Amsterdam in viitorul an fiind aproape nule. Conducerea clubului a anuntat, de altfel, schimbari importante la nivelul lotului de jucatori, fiind dezamagita de prestatia echipei care a obtinut o singura victorie in ultimele 5 etape.