Romania nu a reusit sa spele rusinea din confruntarea cu Polonia (scor 0-3), pierzand si meciul amical cu Rusia, scor 1-0. Jucatorii lui Christoph Daum au cedat la ultima faza a partidei de la Groznîi, cand Ozdoev a marcat dintr-o pozitie suspecta de offside. Romania se afla la al treilea meci fara gol marcat si la a doua infrangere consecutiva, dupa 0-0 cu Kazahstan si 0-3 cu Polonia, pe Arena Nationala.

Jucatorii echipei nationale de fotbal a RomanieiFoto: frf.ro

Prima ocazie a partidei de la Groznîi le-a apartinut gazdelor, insa Pantilimon a fost atent si a respins sutul lui Samedov (14'). La cinci minute distanta, portarul nostru a iesit gresit pe o centrare, dar Semenov nu a profitat de eroare si a reluat cu capul pe langa poarta. Cea mai mare ocazie a primei reprize i-a apartinut Romaniei. Gasit foarte bine de Andone, Rotariu a trimis peste poarta dintr-o pozitie ideala.

Rusia a reusit sa le puna probleme tricolorilor si in repriza secunda. In minutul 65, Pantilimon a intervenit foarte bine la un sut al lui Kokorin, dupa o greseala comisa de Sapunaru. Un moment controversat a avut loc in minutul 71, cand tricolorii au cerut penalty la un duel intre Andone si Semenov. Andone a fost tras de tricou la marginea careului, insa arbitrul Kulbakov a lasat jocul sa continue.

Rusii au dat lovitura pe final de meci, prin Ozdoev (90+3'). Acesta a profitat de apararea dezorganizata a Romaniei si a trimis in plasa o minge respinsa initial de Pantilimon. Reluarile au aratat ca jucatorul rus era in pozitie de offside.

Selectionerul Christoph Daum nu a profitat de acest amical pentru a-i trimite in teren pe jucatorii care au evoluat mai putin pentru nationala Romaniei. Tehnicianul german a facut prima schimbare in minutul 66, cand Filip i-a luat locul lui Latovlevici. Țîru si Nedelcu, aflati la debut, au intrat pe teren abia in minutele de prelungire ale meciului.

Romania va juca meciul decisiv pentru calificarea la Campionatul Mondial din 2018 cu Danemarca, pe 26 martie 2017.

Desfasurarea livetext a meciului:

90+3' Gool Rusia! Romania cedeaza la ultima faza a partidei. Poloz ajunge in careu, sutul sau este blocat de Pantilimon, apoi mingea ajunge la Ozdoev. Ramas singur in fata portii si aflat intr-o pozitie suspecta de offside, Ozdoev inscrie si aduce victoria Rusiei

90+1' Dragos Nedelcu debuteaza si el in echipa nationala, dupa ce i-a luat locul lui Bogdan Stancu

90' Repriza este prelungita cu trei minute

90' Schimbare in tabara tricolorilor: iese Dragos Grigore, intra Bogdan Tiru, aflat la debutul in echipa nationala

83' Schimbari in ambele echipe. La noi a iesit Grozav si a intrat Adi Popa, iar in echipa Rusiei Novoseltsev i-a luat locul lui Kudryashov

82' Razvan Marin trimite pe langa poarta, dupa o minge respinsa de apararea rusilor in urma unui corner al Romaniei

80' Sapunaru este surprins din nou in pas gresit de Poloz, dar Enache il incomodeaza pe jucatorul rus, iar acesta suteaza pe langa

71' Andone este tras clar de Semenov la marginea careului, Romania cere penalty, insa arbitrul lasa jocul sa continue. Jucatorii echipei noastre protesteaza, iar Prepelita primeste cartonasul galben

68' Inlocuire in echipa Rusiei: Erokhin i-a luat locul lui Mogilevets

66' Prima schimbare in echipa Romaniei: Filip intra in locul lui Latovlevici

65' Eroare comisa in aparare de Sapunaru, Poloz ii trimite lui Kokorin, acesta scapa singur cu Pantilimon, dar portarul nostru profita de reluarea gresita a rusului si retine

61' A doua inlocuire la gazde: Poloz a intrat in locul lui Miranchuk

59' Pantilimon iese din nou gresit la o minge trimisa din corner. Apararea tricolorilor reuseste sa indeparteze pericolul din careul nostru, insa balonul ajunge la Glushakov. Sutul acestuia de la distanta este slab si se duce pe langa poarta

53' Sapunaru intervine excelent si respinge o centrare a lui Samedov trimisa in fata portii pentru Miranchuk

46' Incepe repriza secundaa partidei de la Groznii. Rusia a efectuat prima schimbare. Ozdoev l-a inlocuit pe Zhirkov

Se termina prima repriza. Rusia - Romania 0-0

45' Repriza este prelungita cu un minut

43' Samedov executa puternic o lovitura libera, mingea trece aproape de poarta lui Pantilimon

40' Latovlevici incearca un sut de la distanta, dar balonul nu prinde spatiul portii

35' Rotariu suteaza la coltul lung, insa mingea este deviata in corner de un adversar

28' Romania rateaza cea mai mare ocazie de pana acum. Grozav pierde o minge la centrul terenului, tot el o recupereaza si declanseaza un atac al tricolorilor. Mingea ajunge la Andone, care trimite in fata portii pentru Rotariu, aflat singur cu Akinfeev. Rotariu suteaza mult peste poarta si iroseste o ocazie imensa

24' Faza frumoasa creata de jucatorii lui Christoph Daum. Mingea ajunge in coltul careului la Enache, insa sutul stelistului trece mult peste poarta

19' Lovitura libera executata de rusi. Pantilimon iese gresit, insa Semenov nu profita de eroarea portarului nostru si reia cu capul pe langa poarta

16' Prima actiune importanta a tricolorilor. Sutul deviat al lui Grozav este retinut fara probleme de Akinfeev

14' Ocazie uriasa ratata de Rusia. Samedov defileaza in flancul drept. Jucatorul rus suteaza din unghi, dar Pantilimon reuseste sa trimita mingea in corner

5' Rusii au inceput foarte bine partida, jocul se desfasoara doar in jumatatea de teren a Romaniei. Tricolorii nu reusesc sa gaseasca solutii pentru a scapa de pressing. Gasit liber in partea dreapta, Samedov centreaza in careu, insa Kokorin nu reuseste sa reia spre poarta

1' A inceput meciul. Rusia a avut lovitura de start

Se intoneaza cele doua imnuri. Atmosfera de meci oficial pe Akhmat-Arena, stadionul este aproape plin

Echipele de start:

Rusia:Akinfeev - Semenov, Kutepov, Kudryasov - Samedov, Mogilevets, Zobnin, Glusakov, Zhirkov - Miranchuk - Kokorin.Antrenor: Stanislav Cherchesov.

Romania: Pantilimon - Enache, Sapunaru, Grigore, Latovlevici - Prepelita, Marin - Rotariu, Stancu, Grozav - Andone. Antrenor: Christoph Daum.

Intalnirea va fi condusa la centru de Aleksei Kulbakov din Belarus, care va fi ajutat de asistentii: Dmitri Juk si Oleg Maslianko, ambii tot din Belarus.

Cu fosta URSS, Romania s-a intalnit de noua ori de-a lungul timpului, palmaresul fiind urmatorul: trei victorii, doua remize si patru infrangeri. Golaveraj: 10-13.

Cu Rusia, tricolorii s-au duelat o singura data, intr-un meci amical care dateaza din martie, 2008. Pe "Ghencea", Romania pregatita de Victor Piturca s-a impus cu 3-0, prin golurile marcate de Ciprian Marica, Daniel Niculae si Marius Niculae.