Mijlocasul roman Nicolae Stanciu a marcat primele sale goluri pentru Anderlecht, doua la numar, joi seara, la Bruxelles, in meciul castigat cu scorul de 6-1 in fata formatiei germane FSV Mainz, in Grupa C a competitiei de fotbal Europa League, potrivit Agerpres.ro

Stanciu a marcat in minutele 9 si 41, ambele dupa pase venite de la compatriotul sau Alex Chipciu. La primul gol, internationalul roman l-a surprins pe portarul Loessl cu un sut la coltul scurt, de pe partea dreapta. La a doua reusita, Stanciu a marcat cu un sut din marginea careului.

Pentru vicecampioana Belgiei au mai inscris Youri Tielemans (62), polonezul Lukasz Teodorczyk (89, 90+4 - penalty) si Massimo Bruno (90+2). Pentru oaspeti a marcat Pablo De Blasis (15).

Stanciu a fost inlocuit cu Badji in minutul 67, iar Chipciu a parasit terenul in minutul 56, lasandu-i locul lui Diego Capel.