Real Madrid, detinatoarea trofeului, a terminat la egalitate cu Legia Varsovia, in deplasare, 3-3, miercuri seara, intr-un meci din Liga Campionilor la fotbal, potrivit Agerpres.

Real, care castigase cu 5-1 pe ''Santiago Bernabeu'', in tur, a condus cu 2-0 in capitala Poloniei, dupa ce Bale a marcat in primul minut, iar Karim Benzema a inscris in min. 35. Legia a marcat de trei ori la rand, prin Vadis Odjidja-Ofoe (40), Miroslav Radovic (58) si Thibault Moulin (83), fiind aproape de o victorie istorica, dar s-a opus croatul Mateo Kovacic, care a inscris ultimul gol al meciului (85).

Dortmund s-a alaturat celorlalte echipe calificate deja in optimile de finala (PSG, Arsenal, Atletico Madrid, Bayern Munchen), dupa 1-0 cu Sporting Lisabona.

Leverkusen a obtinut o victorie nescontata, 1-0 cu Tottenham, la Londra, iar Monaco a invins-o la scor de forfait pe TSKA Moscova (''dubla'' Falcao).

Dinamo Zagreb, cu Alexandru Matel pe teren in repriza secunda, a fost surclasata de Sevilla, cu 4-0. Juventus a scapat victoria printre degete acasa cu Lyon, 1-1, oaspetii egaland pe final. Sevilla este si ea foarte aproape de optimile de finala.

Rezultate:

Marti 1 noiembrie

Grupa A

FC Basel - Paris Saint-Germain 1-2

Au marcat: Luca Zuffi 76, respectiv Blaise Matuidi 43, Thomas Meunier 90.

Cartonas rosu: Serey Die (FC Basel, 84).

Ludogoret Razgrad - Arsenal 2-3, la Sofia

Au marcat: Jonathan Cafu 12, Claudiu Keseru 15, respectiv Granit Xhaka 20, Olivier Giroud 42, Mesut Ozil 88.

Grupa B

Besiktas Istanbul - SSC Napoli 1-1

Au marcat: Ricardo Quaresma 79 - penalty, respectiv Marek Hamsik 82.

Benfica Lisabona - Dinamo Kiev 1-0

A marcat: Eduardo Salvio 45 - penalty.

Junior Moraes (Dinamo) a ratat un penalty in min. 69.

Grupa C

Borussia Moenchengladbach - Celtic Glasgow 1-1

Au marcat: Lars Stindl 32, respectiv Moussa Dembele 76 - penalty.

Cartonas rosu: Julian Korb (Borussia, 75).

Manchester City - FC Barcelona 3-1

Au marcat: Ilkay Gundogan 39, 74, Kevin De Bruyne 51, respectiv Lionel Messi 21.

Grupa D

Atletico Madrid - FC Rostov 2-1

Au marcat: Antoine Griezmann 29, 90+3, respectiv Serdar Azmoun 30.

PSV Eindhoven - Bayern Munchen 1-2

Au marcat: Santiago Arias 14, respectiv Robert Lewandowski 34 - penalty, 74.

Miercuri 2 noiembrie:

Grupa E

Monaco -TSKA Moscova 3-0

Au marcat: Valere Germain 13, Radamel Falcao 29, 41.

Tottenham Hotspur - Bayer Leverkusen 0-1

A marcat: Kevin Kampl 65.

Grupa F

Borussia Dortmund - Sporting Lisabona 1-0

A marcat: Adrian Ramos 12.

Legia Varsovia ￯ Real Madrid 3-3

Au marcat: Vadis Odjidja-Ofoe 40, Miroslav Radovic 58, Thibault Moulin 83, respectiv Gareth Bale 1, Karim Benzema 35, Mateo Kovacic 85.

Grupa G

FC Copenhaga - Leicester City 0-0

FC Porto - FC Bruges 1-0

A marcat: Andre Silva 37.

Grupa H

Juventus - Olympique Lyon 1-1

Au marcat: Gonzalo Higuain 13 - penalty, respectiv Corentin Tolisso 85.

Sevilla - Dinamo Zagreb 4-0

Au marcat: Luciano Dario Vietto 31, Sergio Escudero 66, Steven Nzonzi 80, Wissam Ben Yedder 87.

Cartonas rosu: Petar Stojanovic (Dinamo, 45).