Nationala feminina de fotbal a Romaniei a ratat calificarea la EURO 2017, dupa ce a terminat la egalitate cu Portugalia, 1-1 (0-0, 0-0), la finalul prelungirilor, marti seara, pe stadionul ''Dr. Constantin Radulescu'' din Cluj-Napoca, in mansa a doua a barajului, potrivit Agerpres.

In prima partida, jucata la Lisabona, scorul a fost 0-0, astfel ca echipa lusitana se califica la turneul final din Olanda gratie golului marcat in deplasare.

Portugalia a reusit sa deschida scorul in prelungiri, prin Andreia Norton (105+1), tricolorele au egalat prin Laura Rus (111), dar nu au reusit sa marcheze si golul victoriei.

Prima repriza a fost anosta si niciuna dintre formatii nu a riscat si nu si-a creat o ocazie clara de gol.

Romania a avut primele mari situatii de gol, in min. 56, dar portarul Patricia Morais a intervenit bine in doua randuri, la suturile trimise de Lunca si Voicu.

Finalul timpului regulamentar a fost dramatic, Lunca trimitand un sut-centrare care a cazut pe transversala portii adverse (90+1). Apoi, Ana Borges a fost aproape de gol (90+3), dar sutul sau a fost deviat salvator de Olar.

In prelungiri, Patricia Morais a respins mingea trimisa cu capul de Havristiuc (91), iar la poarta cealalta Paraluta (102) a respins mingea trimisa din lovitura libera de Neto. Bortan a lovit si ea transversala (102), pentru ca in ultimele secunde ale primei reprize de prelungiri, la o faza tratata cu superficialitate de echipa noastra, Portugalia sa marcheze prin nou-intrata Andreia Norton (105+1).

Laura Rus a restabilit egalitatea (111), cu un sut superb din intoarcere, dar tricolorele, epuizate practic, nu au mai reusit sa puna in real pericol poarta adversa. Mai mult, Norton a fost aproape de a marca golul victoriei pentru oaspete (113), dar a fost blocata in extremis de Paraluta.

Romania nu a reusit pana acum sa se califice la un turneu final.

Romania - Portugalia 1-1 (0-0, 0-0), dupa prelungiri

Au marcat: Laura Rus (111), respectiv Andreia Norton (105+1).