EURO 2020: Reconstruirea celor patru stadioane (Ghencea, Stefan cel Mare, Arcul de Triumf si Giulesti) va costa peste 105 milioane de euro

de A.I.     HotNews.ro
Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 14:12 Sport | Fotbal


Euro 2020, logo-ul Bucurestiului
Foto: Captura video
Sambata a avut loc prezentarea logo-ului Capitalei pentru Euro 2020, competitie la care Bucurestiul va gazdui trei partide din grupe si una din optimi. Reconstruirea stadioanelor Ghencea, Stefan cel Mare, Arcul de Triumf si Giulesti (care vor fi folosite pentru antrenament) va costa peste 105 milioane de euro, asa cum a anuntat Manuela Pătrăşcoiu, directorul national al Companiei de Investitii.

Citeste si MULTIMEDIA S.O.S Euro 2020 - Care este stadiul marilor proiecte necesare

"Construirea de stadioane nu este o risipa de bani, este un semn de civilizatie. Vom reconstrui patru stadioane, care vor fi accesibile tuturor si care vor totaliza peste 70.000 de locuri. Opt mii vor fi la Arcul de Triumf, 18.000 la Stadionul Giulesti, 20.000 la Stadionul Dinamo si 30.000 la stadionul Steaua. Finantarea va fi asigurata de Ministerul Dezvolarii Regionale, iar costul estimat este de aproximativ 1.500 euro pentru fiecare loc din tribuna. Guvernul Romaniei a declarat organizarea EURO 2020 de interes national si vom asigura desfasurarea competitiilor de masa prin construirea sau modernizarea a 400 de terenuri", a declarat Manuela Patrascoiu, citata de News.ro.

Logo-ul orasului Bucuresti pentru Euro 2020 a fost lansat sambata, la Arena Nationala, Podul Basarab fiind element de legatura intre gazdele competitiei.

La lansarea de sambata au fost prezenti, printre altii, primarul Capitalei, Gabriela Firea, presedintele FRF, Razvan Burleanu, selectionerul Christoph Daum, Gabriela Szabo, George Cosac, Ionut Lupescu sau Davor Suker, membru in Comitetul Executiv al UEFA.

"Sunt fericit sa fiu aici, sunt prima oara (n.r. in Bucuresti), este un oras frumos, o tara frumoasa. Bucurestiul este pregatit, aveti un stadion minunat, as vrea sa avem si noi, dar nu avem. Mai trebuie lucrat la infrastuctura, trebuie sprijinul politicienilor, trebuie noroc" - Davor Suker, membru in Comitetul Executiv al UEFA, citat de News.ro.

Bucurestiul va gazdui, alaturi de alte 12 orase, Campionatul European de fotbal din 2020. Pe Arena Nationala vor avea loc trei partide din faza grupelor si o disputa din optimi.

Orase care vor gazdui partide de la EURO 2020:

    - Anglia - Londra: Wembley (90.652 de locuri), arena a fost construita in anul 2007 - va gazdui semifinalele si marea finala a Euro 2020

    - Germania - Munchen: Allianz Arena (70.067 de locuri), stadionul a fost construit in 2005 - va gazdui un meci din sferturile de finala si trei din faza grupelor

    - Azerbaidjan - Baku: Stadionul Olimpic (69.870 de locuri), arena noua - va gazdui un meci din sferturile de finala si trei din faza grupelor

    - Rusia - Sankt Petersburg: Zenit Arena (61.251 de locuri), lucrarile ar trebui sa fie finalizate in 2016 - va gazdui un meci din sferturile de finala si trei din faza grupelor

    - Italia - Roma: Stadionul Olimpic (68.993 de locuri), arena care va fi supusa unor renovari importante pana in 2017 - va gazdui un meci din sferturile de finala si trei din faza grupelor

    - Danemarca - Copenhaga: Telia Parken (38.190 de locuri), arena a fost deschisa in 1992 - va gazdui un meci din optimile de finala si trei din faza grupelor

    - Romania - Bucuresti: "Arena Nationala" (54.851 de locuri), stadion inaugurat in 2011 - va gazdui un meci din optimile de finala si trei din faza grupelor

    - Olanda - Amsterdam: Amsterdam ArenA (53.052 de locuri), arena construita in 1996 - va gazdui un meci din optimile de finala si trei din faza grupelor

    - Irlanda - Dublin: Dublin Arena (51.711 de locuri), arena construita in 2010 - va gazdui un meci din optimile de finala si trei din faza grupelor

    - Ungaria - Budapesta: Ferenc Puskas (68.156 de locuri), lucrarile urmeaza sa fie terminate in 2018 - va gazdui un meci din optimile de finala si trei din faza grupelor

    - Belgia - Bruxelles: Eurostadium (62.613 locuri), stadion nou, lucrarile ar trebui sa fie terminate in 2018 - va gazdui un meci din optimile de finala si trei din faza grupelor

    - Bilbao - Spania: San Mames - stadion nou (este noul San Mames), are o capacitate de 53.332 locuri. Va gazdui un meci din optimi si trei din faza grupelor.

    - Glasgow - Scotia: Hampden Park - stadion renovat, are o capacitate de 52.063 locuri. Aici se vor disputa trei meciuri din grupe si unul din optimi.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11106 vizualizari

  • +18 (28 voturi)    
    aberant (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 14:28)

    berenger [utilizator]

    să bagi 100 de milioane de euro în stadioane care n-au nicio legătură cu campionatul european, în vreme ce nu reușești să legi decent aeroportul de bucurești
    • -5 (13 voturi)    
      Davor Suker? asta trebuia interzis in Romania (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 15:57)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui berenger

      cum sa-l lasi pe Davor Suker sa intre in Romania dupa ce ne-a eliminat cu penalty-ul ala penibil?


      Pe bune, cum sa gazduiasca Firea EURO 2020 ? sper ca asta e o gluma pt votantii PSD
      • 0 (2 voturi)    
        si cate statui ar fi putut cumpara guvernul (Duminică, 16 octombrie 2016, 20:04)

        LiviusAcris1 [anonim] i-a raspuns lui Gryphus

        de banii astia. Plus intreaga colectie de tablouri ale lui A.Nastase
    • 0 (0 voturi)    
      pai da, conditii de eligibilitate (Duminică, 16 octombrie 2016, 18:44)

      middle_brick [utilizator] i-a raspuns lui berenger

      autostrada arad-bucuresti pana in 2020, nope.
      metrou aeroport - bucuresti pana in 2020, nope.
      proasta alegere Romania, nu știu pe ce principii au dat uneia din cele mai sărace tari din UE organizarea de meciuri CE.
    • 0 (0 voturi)    
      asa zic si eu... (Luni, 17 octombrie 2016, 10:42)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui berenger

      de ce sa bage Ministerul (adica statul) sau primaria Bucuresti bani in stadioane? Ca sa ii vad seara pe Becali si Copos dandu-se in spectacol la televizor?
      Cine vrea sa faca performanta, sa isi repare singur stadionul, nu sa ceara bani de la stat (stadioanele apartin clubuirlor nu statului).
      Propun ca, cu acesti bani, sa se faca spitale.
  • +2 (30 voturi)    
    totul pentru fotbal, (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 14:28)

    victor L [utilizator]

    totul pentru Capitala.
    Doar acolo se joaca fotbal.
    Exponatul principal, Jiji.
    NB,
    sigur doar 105 milioane? sau 105 pentru fiecare :P
    • +3 (17 voturi)    
      Tot vreo 100 de milioana a costat initial si Arena (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 21:26)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Nationala. A sfarsi sa coste peste 200 milioane euro. Asta-i la Bucuresti. Stadionul de la Cluj a costat 35 de milioane si s-a bucurat si de corpul de control a lui ponta. La Bucuresti oare cand ajunge un corp de control?
    • +1 (9 voturi)    
      normal (Duminică, 16 octombrie 2016, 0:03)

      Pink Z [anonim] i-a raspuns lui victor L

      fotbal si doar fotbal.. alte sporturi nu mai exista, nu e nevoie de nicio sala de concerte sau de teatru. totul pentru fotbal !
  • +19 (41 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 14:31)

    [anonim]

    • +3 (17 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 15:04)

      stani [utilizator] i-a raspuns lui

      La cele enumerate de tine as adauga si stadionul Ceahlaul, un alt stadion unde s-au investit sute de mii de euro in modernizarea lui iar acum a devenit o gaura neagra la bugetul local. Intre timp echipa de fotbal locala s-a si desfiintat sau joaca cu un alt nume undeva prin liga a 4-a.
      • +6 (24 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 15:48)

        [anonim] i-a raspuns lui stani

        • 0 (20 voturi)    
          Inainte (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 16:27)

          MirceaVoda [utilizator] i-a raspuns lui

          de a vorbi pune mina si informeaza-te, vezi citi juniori are CSM, ce conditii de pregatire ofera si mai ales cite sectii are.
          • +3 (19 voturi)    
            Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 16:59)

            [anonim] i-a raspuns lui MirceaVoda

            • 0 (16 voturi)    
              Ok, (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 17:23)

              MirceaVoda [utilizator] i-a raspuns lui

              atunci hai sa desfintam toate cluburile finantate de autoritatile locale. Cite cluburi mai ramin? Citi bani ar trebui sa plateasca parintii acelor copii pentru a face sport?Dar unde mai fac sport exact copiii de care vorbesti? Nu-mi spune ca in curtea scolii sau la orele de sport din organigrama scolilor. Nu-mi spune ca nu te intereseaza daca au minimul de echipament adecvat sportului pe care-l practica, un doctor, un nutritionist, etc. Uppps, ne-am intors de unde am plecat. In concluzie, sa avem sport de masa sau nu? Sau daca finantam 3 crosuri pe an inseamna ca avem sport de masa?
              Nici mie nu-mi place ca a fost pus politic Petrache dar sa nu uitam ca si predecesorii lui au fost pusi la fel.
              • +6 (22 voturi)    
                Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 17:58)

                [anonim] i-a raspuns lui MirceaVoda

                • +6 (8 voturi)    
                  Cumva (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 18:12)

                  MirceaVoda [utilizator] i-a raspuns lui

                  are Romania o economie de piata functionala? Cumva are Romania o lege a sponsorizarii prin care firmele sa aiba ceva de cistigat in urma acelei sponsorizari? Nu-mi da exemplul Gyor, ai idee de cite facilitati fiscale beneficiaza pentru acea sponsorizare, inclusiv guvernamentale? Spui ca un copil nu are nevoie de modele? Ba tocmai ca de modele are nevoie indiferent ca se numeste Steve Jobs sau Michael Jordan.
                  • +1 (13 voturi)    
                    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 23:05)

                    [anonim] i-a raspuns lui MirceaVoda

                    • -1 (1 vot)    
                      Degeaba (Duminică, 16 octombrie 2016, 9:40)

                      MirceaVoda [utilizator] i-a raspuns lui

                      ai 100.000 de terenuri in oras, nimeni nu merge sa caute talente acolo din lipsa de timp. Nu crezi ca e mai simplu sa mergi la un club, oricare, si aia sa spuna, ok, ai talent, vrei sa ramii? Dar stai, tu militezi pentru desfintarea cluburilor sustinute de municipalitati. Te-ai gindit cite talente se pierd dupa ce termina junioratul tocmai pentru ca nu au unde sa practice sportul de performanta? In ziua de azi sportul nu mai inseamna numai o pereche de adidasi, untricou si un sort.
                      • +1 (1 vot)    
                        Comentariu sters de utilizator (Duminică, 16 octombrie 2016, 11:44)

                        [anonim] i-a raspuns lui MirceaVoda

                        • -1 (1 vot)    
                          Prietene, (Duminică, 16 octombrie 2016, 13:10)

                          MirceaVoda [utilizator] i-a raspuns lui

                          tu crezi ca daca un copil a facut sport pina la 18 ani va fi sanatos toata viata? Nu, la 30 va avea aceleasi probleme de sanatate ca unul care n-a facut deloc. In sportul de masa faci miscare cum te taie capul nu cum e corect. Te-ai gindit ca poate un copil nu are voie sa ridice greutati sau sa alerge pentru ca, genetic, este predispus la boli cardiace? Asta ti-o spune numai un doctor, angajat al uui club care verifica cu simt de raspundere daca esti apt pentru sportul respectiv, nicidecum colegul de aparat din parc sau din curtea scolii.
              • -2 (10 voturi)    
                Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 18:11)

                [anonim] i-a raspuns lui MirceaVoda

                • -1 (1 vot)    
                  LOL. (Duminică, 16 octombrie 2016, 9:43)

                  MirceaVoda [utilizator] i-a raspuns lui

                  acum ai treaba si cu salariile sportivilor. Chiar, de ce la mai dam si bani... mama lor, pe gratis sa faca sport si eventual sa cistige si medalii pe la CE, CM, JO...
                  • +2 (2 voturi)    
                    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 16 octombrie 2016, 11:48)

                    [anonim] i-a raspuns lui MirceaVoda

                    • 0 (0 voturi)    
                      L-am dat (Duminică, 16 octombrie 2016, 13:17)

                      MirceaVoda [utilizator] i-a raspuns lui

                      exemplu de model ca doar nu ti-l dadeam pe Maradona:))) Si ce sa vezi, Jordan ala cind era copil, adolescent a beneficiat si el de statul american ca nu-mi aduc aminte sa fi zis ca si-a platit echipamentul, antrenorii, salile in care juca, etc. Si ce sa vezi, el a dat inapoi statului prin impozitele platite cind a trecut la profesionism. Tu de ce crezi ca e bataie mare pe medalii la CE, CM, JO? Pentru gloria sportivilor? Nu, pentru ca organizatiile respective platesc statele de unde provin sportivii pentru efortul lor de-ai forma. Mai simplu spus, banii investiti se intorc, sigur, intr-o perioada mai mare de timp fata de cum sint obisnuiti cei ca tine care au pretentia sa cistige din secunda 2 din momentul in care au investit.
        • +4 (8 voturi)    
          poate mergi si tu! (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 18:37)

          tba [utilizator] i-a raspuns lui

          maine CSM Bucuresti, castigatoare a editiei precedente Champions League la handbal feminin, incepe noul sezon european.
          n-ar strica sa fii in tribuna, ca sa-ti dai seama ce mult conteaza sportul la imaginea noastra in lume!
          • +1 (13 voturi)    
            Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 22:48)

            [anonim] i-a raspuns lui tba

          • +2 (14 voturi)    
            Cine face imaginea (Duminică, 16 octombrie 2016, 0:03)

            Alex Danila [utilizator] i-a raspuns lui tba

            Imaginea despre țară ți-o dau:
            - imaginea criminalității
            - știrile despre turiștii morți: rupți de cîini sau violați de taximetriști
            - cînd cobori din avion și stai la coadă la imigrație pe scări, că așa e gîndit Henri Coandă. Bonus, că garanta se iau 2-3 la harță din cauza cozii.
            - cînd cobori din tren și calci direct într-un căcat de cîine, după care taximetriștii îți fac tarife
            - numărul de oameni pe care-i vezi cu toți dinții în gură
            - numărul de oameni care zîmbesc în loc să se încrunte.
            • -1 (3 voturi)    
              Verifica daca: (Duminică, 16 octombrie 2016, 9:52)

              MirceaVoda [utilizator] i-a raspuns lui Alex Danila

              - criminalitatea e mai mare in Romania sau SUA
              - vorbim de 2 cazuri nu de sute sau mii de cazuri, taximetristi violatori gasesti peste tot, stai linistit nu s-au grupat toti la noi.
              - Cu ce e de vina un intreg popor ca un individ nu gindeste?
              - Ma faci sa rid cu tarifele taximetristilor, in Berlin am patit fix acelasi lucru, nu mai spun de Cehia, Ungaria, Polonia sau Croatia.
              - crezi ca stau intentionat fara dinti in gura?
              - oare de ce esti incruntat? Pentru ca ai griji privind ce-i dai copilului sa manince, cum faci sa platesti rata la casa dar in luna aia trebuie sa mergi sa faci si niste analize costisitoare pentru ca te-ai imbolnavit de la atitea griji. Sau vrei sa rida lumea prosteste pe strada?
              • +2 (2 voturi)    
                Comentariu sters de utilizator (Duminică, 16 octombrie 2016, 11:50)

                [anonim] i-a raspuns lui MirceaVoda

                • -2 (2 voturi)    
                  Pentru tine (Duminică, 16 octombrie 2016, 13:21)

                  MirceaVoda [utilizator] i-a raspuns lui

                  si daca ar fi impozitul 0% n-ar fi bine, sint satul de critici fara solutii, tara asta a ajuns o tara de critici care nu ofera nicio solutie.
          • 0 (2 voturi)    
            imaginea tarii in lume poate fi (Duminică, 16 octombrie 2016, 10:51)

            kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui tba

            reprezentata si de ,,sportivii'' de alba-neagra.
            ce castigi tu ca csm bucale reprezinta ,,imaginea tarii'' in bla bla bla..
            eu intreb altceva: de ce toti deontologii din presa sportiva ataca cluburile din tara, platite din banii unor primarii, exceptand cel din Bucuresti si cluburile departamentale(c.s. steaua, dinamo)? mai ales ultimele, finantate cu bani de la buget via ministerele aferente.
            ideea pare mai degraba o smecherie pt. a reconstrui pe banii statului stadioane noi in principal pt. cele doua echipe departamentale ,,privatizate'', celelate doua sunt doar asa, de flori de plop.
  • -2 (22 voturi)    
    Afara din oras (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 14:40)

    aniod [utilizator]

    Un stadion de marimea corecta se construieste afara din oras, asa cum este si prin alte capitale sau orase mari.
    Nu trebuie blocat orasul.
    • +12 (18 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 15:02)

      [anonim] i-a raspuns lui aniod

    • -4 (10 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 17:51)

      [anonim] i-a raspuns lui aniod

  • +28 (30 voturi)    
    105 milioane intr-o țara normala (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 14:49)

    JoshuaTree [utilizator]

    La noi pana in 2020 ajung la 600 de milioane . Hahahaha
  • +8 (26 voturi)    
    "Construirea de stadioane..." (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 14:49)

    Skipper1 [utilizator]

    "Construirea de stadioane nu este o risipa de bani, este un semn de civilizatie."

    Ne mai lipsea doar un singur semn de civilizatie, stadioanele, restul le avem pe toate: integritate, principialitate, autostrazi, spitale, scoli etc.
  • +4 (28 voturi)    
    Complet aiurea (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 14:50)

    mr_mojo [utilizator]

    105 mil. pentru stadioane? Adică acolo unde merge lumea să spargă semințe, să înjure și să se ia la bătaie?
    Mă gândesc că există o ordine la lucrurile astea, adică mai întâi WC în casă și pe urmă campionate de fotbal.
    • 0 (0 voturi)    
      Bravo ! (Duminică, 16 octombrie 2016, 11:07)

      Sparafucile [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      Comentariu inteligent . Poate cel mai .
  • -5 (17 voturi)    
    ce sigla ba frate (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 16:04)

    Coco Whistle [utilizator]

    multi prosti au ramas in tara aia si ..infractorii. as fi modernizat brasovul la banii aia. un aeroport super fain si o arena. sau timnisoara...se pare ca in romania va trebui sa se voteaze in strada
  • -1 (15 voturi)    
    pasajul basarab (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 16:07)

    semperfidelis [utilizator]

    noroc cu pasajul asta ca l-au terminat ca altfel nu aveam ce pune in logo...
  • -4 (16 voturi)    
    Traiasca coruptia! Traiasca hotia! Traiasca PSD! (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 16:15)

    emil bobu [utilizator]

    Traiasca contractele paguboase si aruncatul banilor nostri pe fereastra, un obicei romanesc de peste 100 de ani!
  • +14 (20 voturi)    
    si catedrala? (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 17:45)

    Dodel540 [utilizator]

    Si catedrala ai cand se mai termina ca m-am saturat sa vad in fiecare zi Casa poporului pe fereastra ?
    Vrem catedrale Nu stadioane!
    • 0 (0 voturi)    
      Bravo ! Bun comentariu (Duminică, 16 octombrie 2016, 11:09)

      Sparafucile [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      Putina rabdare . Important este ca stii ce vrei . Si ca esti pe partea buna a baricadei .
  • 0 (0 voturi)    
    Situatia din alternativa! (Duminică, 16 octombrie 2016, 6:51)

    hotnewsfil [utilizator]

    Cele mai multe nu au apa curenta, canalizare, etc.; in acestea, scolile au closete in fundul curtii, intr-o barauta prin care sufa vantul.
  • 0 (0 voturi)    
    as fi dorit (Duminică, 16 octombrie 2016, 8:50)

    zigot [utilizator]

    un anunt de forma: costul celor………… va fi de MAXIM
    150 mil $;
    oare nu se pot face socotelile si astfel sau nu ne lasa.
    ….. istoria post decembrista.
  • +1 (1 vot)    
    BANI INVESTITI PROSTESTE DE IDIOTI!!! (Duminică, 16 octombrie 2016, 10:47)

    Dan100 [utilizator]

    Asa oameni buni, bagati bani din taxele si impozitele platite cu greu de contribuabili in mormane de ciment pe care sa se urce tot felul de creaturi bizare!!! altceva mai bun nu aveti de facut cu acesti bani??? Bucurestiul este cea mai mizerabila capitala europeana, sistemele de incalzire, canalizare, spatiile verzi, scolile, spitalele, chiar nu au nevoie de modernizari???? RUSINE!!!
  • 0 (0 voturi)    
    ! (Duminică, 16 octombrie 2016, 14:14)

    tudorr [utilizator]

    Faceti ba niste scoli, niste spitale, niste strazi!! NU mai bagati parale in sportul cu besica, sportul oamenilor fara pic de educatie jucat de niste besicari drogati si cu salarii imense pentru NIMIC!