Selectionata Romaniei a fost invinsa de Olanda cu scorul de 2-1 (2-1), joi, la Hardenberg (Olanda), la debutul sau in Grupa a 2-a a preliminariilor Campionatului European de fotbal pentru juniori Under-19, potrivit Agerpres.

Tricolorii au deschis scorul prin Adrian Petre (14), dar batavii au intors scorul in finalul primei reprize, cand au reusit sa marcheze de doua ori in decurs de doua minute, prin Teun Bijleveld (45) si Javairo Dilrosun (45+1), jucator legitimat la Manchester City.

Fiecare echipa a avut cate o bara, Romania prin Pascanu (79), iar gazdele prin Dilrosun (90+1).

Selectionerul Costel Enache a aliniat echipa: Andrei Udeanu - Tiberiu Capusa, Alexandru Pascanu, Denis Ciobotariu, Szabolcs Kilyen - Razvan Oaida, Vlad Dragomir - Robert Grecu (Andrei Ciobanu, 67), Ianis Hagi, Florinel Coman - Adrian Petre (Dennis Man, 78).

In celalalt meci al grupei, Norvegia a surclasat San Marino cu 9-0

Romania va juca urmatorul meci pe 8 octombrie, cu Norvegia, la Hardenberg (16,00, ora Romaniei).

In turul de elita al competitiei se vor califica primele doua clasate in cele 13 grupe, precum si cea mai buna ocupanta a pozitiei a treia.