Cu Stanciu si Chipciu titulari, Anderlecht a suferit prima infrangere a sezonului, scor 1-2 cu ultima clasata din Belgia, Westerlo. Fara victorie pana la meciul cu echipa la care evolueaza cei doi romani, Westerlo a deschis scorul prin Heylen, in minutul 63. Gazdele au restabilit egalitatea prin Sofiane Hanni (83'), insa Rommens (85') a marcat golul victoriei dupa o faza controversata.

Westerlo, victorie cu AnderlechtFoto: rsca.be

Alexandru Chipciu a fost integralist in meciul cu Westerlo, in timp ce Nicolae Stanciu a fost inlocuit in minutul 88.

Arbitrul a validat golul inscris de Rommens la semnalizarea asistentului, desi nu se vede clar ca mingea trece de linia portii.

Dupa primele 8 etape, Anderlecht se afla pe locul doi in clasament, cu 15 puncte.