Christoph Daum, selectionerul echipei nationale de fotbal a Romaniei, a anuntat lotul largit pentru partidele cu Armenia (8 octombrie) si Kazahstan (11 octombrie), meciuri din preliminariile Campionatului Mondial din Rusia. Surprizele tehnicianului german nu au intarziat sa apara, convocandu-l in premiera pe Florin Nita, dar si pe Razvan Rat sau Iasmin Latovlevici.

Christoph DaumFoto: Facebook

Fata de prima partida din preliminarii, cu Muntenegru (1-1), jucatorii noi convocati de Cristoph Daum sunt portarul Florin Nita, fundasii Razvan Rat si Iasmin Latovlevici, mijlocasul Andrei Prepelita, precum si atacantul Denis Alibec.

Tehnicianul a renuntat la portarul Cristian Balgradean (Concordia Chiajna), Vlad Chiriches (Napoli - accidentat), Alexandru Matel (Dinamo Zagreb - accidentat), Bogdan Vatajelu (CS Universitatea Craiova), Vlad Achim (Steaua Bucuresti) si Gabriel Torje (Terek Groznii).

Lotul largit pentru partidele cu Armenia si Kazahstan:

Portari: Ciprian Tatarusanu (Fiorentina), Costel Pantilimon (Watford), Silviu Lung (Astra), Florin Nita (FC Steaua Bucuresti)

Fundasi: Cristian Sapunaru (Astra), Romario Benzar (FC Viitorul), Valerica Gaman (Karabukspor), Cosmin Moti (Ludogorets), Dragos Grigore (Al Sailiya), Alin Tosca (FC Steaua Bucuresti), Steliano Filip (Dinamo), Gabriel Enache (FC Steaua Bucuresti), Razvan Rat (Rayo Vallecano), Iasmin Latovlevici (Karabukspor).

Mijlocasi: Eric Bicfalvi (Tom Tomsk), Ovidiu Hoban (Hapoel Be'er Sheva), Razvan Marin (FC Viitorul), Nicolae Stanciu (Anderlecht), Alexandru Maxim (VfB Stuttgart), Alexandru Chipciu (Anderlecht), Adrian Popa (FC Steaua Bucuresti), Andrei Prepelita (FC Rostov), Dorin Rotariu (Dinamo).

Atacanti: Bogdan Stancu (Genclerbirligi), Florin Andone (Deportivo La Coruna), Claudiu Keseru (Ludogorets), Denis Alibec (Astra).

Grupa E, clasament:

1 Danemarca 3 puncte (1-0)

2 Polonia 1 (2-2)

3 Kazakhstan 1 (2-2)

4 Romania 1 (1-1)

5 Muntenegru 1 (1-1)

6 Armenia 0 (0-1).

Iata programul complet al disputelor din grupa tricolorilor:

sursa: frf.ro

► 8 octombrie 2016: Armenia - România, Muntenegru - Kazahstan (ora 19:00), Polonia - Danemarca (ora 21:45)

► 11 octombrie 2016: Kazahstan - România (ora 19:00), Danemarca - Muntenegru, Polonia - Armenia (ora 21:45)

► 11 noiembrie 2016: Armenia - Muntenegru (ora 19:00), Danemarca - Kazahstan, România - Polonia (ora 21:45)

► 26 martie 2017: Armenia - Kazahstan (ora 19:00), Muntenegru - Polonia, România - Danemarca (ora 21:45)

► 10 iunie 2017: Kazahstan - Danemarca (ora 19:00), Muntenegru - Armenia, Polonia - România (ora 21:45)

► 1 septembrie 2017: Kazahstan - Danemarca (ora 19:00), Danemarca - Polonia, România - Armenia (ora 21:45)

► 4 septembrie 2017: Armenia - Danemarca (ora 19:00), Muntenegru - România, Polonia - Kazahstan (ora 21:45)

► 5 octombrie 2017: Armenia - Polonia (ora 19:00), Muntenegru - Danemarca, România - Kazahstan (ora 21:45)

► 8 octombrie 2017: Danemarca - România, Kazahstan - Armenia, Polonia - Muntenegru (ora 19:00)

Castigatoarele celor 9 grupe de calificare obtin dreptul de a juca la Campionatul Mondial de fotbal, in timp ce 8 din cele 9 ocupante ale locurilor secunde vor disputa un baraj, in dubla mansa.