Zenit Sankt Petersburg, echipa antrenata de Mircea Lucescu, a revenit spectaculos in primul meci din grupele Europa League, dupa ce a fost condusa cu 3-0 pana in minutul 77 de Maccabi Tel-Aviv. Rusii au intors incredibil scorul si au castigat cu 4-3, golul victoriei fiind inscris in prelungiri de Djordjevic.

Maccabi a deschis scorul in minutul 26, prin Medunjanin, si si-a majorat avantuajul dupa pauza, cand Kjartansson si-a trecut si el numele pe lista marcatorilor. Medunjanin a reusit "dubla" in minutul 74.

Echipa lui Mircea Lucescu a inscris primul gol in minutul 77, prin Kokorin, iar cu 10 minute inainte de final, Maccabi a ramas in 10 oameni, dupa eliminarea lui Dasa. Rusii au mai marcat de doua ori pana in minutul 90, prin Mak (84') si Giuliano (86'). Djordjevic a adus victoria in prelungiri.

Vezi aici rezumatul partidei.

In cealalta partida a grupei D, AZ Alkmaar a remizat cu Dundalk, scor 1-1.

"Nu am mai avut parte de un astfel de meci in toata cariera mea, iar cariera mea este lunga si bogata. Am inceput meciul foarte relaxati, iar ei au profitat din plin de asta. Au jucat agresiv, iar noi am pierdut usor mingea la centrul terenului din cauza presiunii lor. A fost acea gafa neobisnuita a lui Lodygin, iar dupa acest soc nu ne-am mai putut crea aproape nimic in prima repriza. Am inceput mai bine a doua repriza, insa ei au marcat pe contraatac, apoi a venit acea lovitura libera fabuloasa. Am schimbat si am incercat sa imprim un ritm mai rapid. Asa a venit primul gol si ne-a revenit entuziasmul. Am continuat sa atacam, iar Maccabi a facut pasul inapoi. Am invins cu 4-3, un rezultat foarte bun, insa, sincer sa fiu, nu am fi meritat victoria, cu exceptia ultimelor 15 minute. In acest sfert de ora am profitat de fiecare ocazie pe care am avut-o", a declarat Mircea Lucescu pentru site-ul oficial al lui Zenit, conform Digi Sport.

Rezultatele serii:

Grupa A

Feyenoord Rotterdam - Manchester United 1-0 (Tonny Vilhena 79).

Zaria Lugansk - Fenerbahce Istanbul 1-1 (Dmitro Greciskin 42/ Simon Kjaer 90+5).

Grupa B

APOEL Nicosia - FC Astana 2-1 (Vinicius 74, Igor de Camargo 87/ Nemanja Maksimovic 45.

Young Boys Berna - Olympiakos Pireu 0-1 (Esteban Cambiasso 42).

Grupa C

Anderlecht Bruxelles - FK Qabala 3-1 (Lukasz Teodorczyk 14, Rafael Santos 41 (autogol), Diego Capel 78/ Bagaly Dabo 20).

Mainz 05 - AS Saint-Etienne 1-1 (Niko Bungert 57/ Robert Beric 88).

Grupa D

AZ Alkmaar - Dundalk 1-1 (Stijn Wuytens 60/ Ciaran Kilduff 89).

Cartonas rosu: Stephen O'Donnell (Dundalk) 71.

Maccabi Tel Aviv - Zenit St. Petersburg 3-4 (Haris Medunjanin 26, 70, Vidar Oern Kjartansson 50/ Aleksandr Kokorin 76, Robert Mak 84, Giuliano 86, Luka Djordjevic 90+2).

Cartonas rosu: Eliazer Dasa (Maccabi, 81).

Grupa E

Astra Giurgiu - Austria Viena 2-3 (Denis Alibec 18, Cristian Sapunaru 74/ Raphael Holzhauser 16 - penalty, Kevin Friesenbichler 33, Alexander Grunwald 58).

Cartonas rosu: Lukas Rotpuller (Austria, 79).

Viktoria Plzen - AS Roma 1-1 (Marek Bakos 11/ Diego Perotti 4).

Grupa F

Rapid Viena - Racing Genk 3-2 (Stefan Schwab 51, Joelinton 59, Omar Colley 60- autogol/Leon Bailey 29, 90 - penalty).

Sassuolo - Athletic Bilbao 3-0 (Pol Lirola 60, Gregoire Defrel 75, Matteo Politano 82).

Grupa G

Panathinaikos Atena - Ajax Amsterdam 1-2 (Marcus Berg 6/ Bertrand Traore 34, Jairo Riedewald 67).

Cartonase rosii: Ivan Ivanov (Panathinaikos, 69), Hakim Ziyech (Ajax, 79), Wakaso Mubarak (Panathinaikos, 90+2).

Standard Liege - Celta Vigo 1-1 (Mathieu Dossevi 4/ Giuseppe Rossi 13).

Grupa H

Sporting Braga - KAA Gent 1-1 ( Andre Pinto 24/ Danijel Milicevic 6).

Konyaspor - Sahtior Donetk 0-1 (Facundo Ferreyra 76.)

Grupa I

OGC Nice - Schalke 0-1 (Abdul Rahman Baba 75).

Red Bull Salzburg - FC Krasnodar 0-1 (Joaozinho 37).

Cartonas rosu: Serghei Petrov (Krasnodar, 71).

Grupa J

Qarabag FK - Slovan Liberec 2-2 (Michel 7, Rasad Farhad Sadigov 90+4/ Jan Sykora 1, Milan Baros 68.

PAOK Salonic - Fiorentina 0-0

Grupa K

Inter Milano - Hapoel Beer Sheva 0-2 (Miguel Vitor 54, Maor Bar Buzaglo 69).

Southampton - Sparta Praga 3-0 (Charlie Austin 6 - penalty, 27, Jay Rodriguez 90+2).

Grupa L

Osmanlispor FK - Steaua Bucuresti 2-0 (Cheick Diabate 64 - penalty, Aminu Umar 74).

Cartonas rosu: Gabriel Enache (Steaua, 45).

Villarreal - FC Zurich 2-1 (Alexandre Pato 28, Jonathan dos Santos 45/ Armando Sadiku 2).