Steaua a inceput cu un esec noul sezon al Europa League, fiind invinsa de Osmanlispor, scor 2-0, in prima runda a Grupei L. Dupa o prima repriza echilibrata, eliminarea lui Enache din minutul 45+2' a fost decisiva pentru jocul ros-albastrilor. Steaua nu a mai contat dupa pauza, iar Osmanlispor a pus stapanire pe meci. Diabate (65') a deschis scorul din penalty si i-a adus pe turci in avantaj, dupa ce Tamas l-a faultat in careu pe Ndiaye. Scorul final a fost stabilit de Umar, in minutul 74 al partidei de la Ankara.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

In celalalt meci al grupei, Villarreal s-a impus in fata celor de la Zurich, scor 2-1.

Final de meci. Osmanlispor - Steaua 2-0

90' Se acorda 4 minute de prelungiri

87' Rusescu executa lovitura libera, de la aproximativ 30 de metri, pozitie centrala. Nita respinge excelent

86' Moke primeste cartonas galben pentru un fault asupra lui Ndiaye. Arbitrul acorda lovitura libera pentru Osmanlispor

83' Schimbare la Osmanlispor: iese Cagiran, intra Maher

79' Stelistii au prima ocazie din aceasta repriza. Bourceanu executa scurt o lovitura libera si ii surprinde pe jucatorii turci, insa sutul lui Aganovic din interiorul careului este retinut de portarul gazdelor

78' Intra pe teren si Rusescu. Fostul stelist l-a inlocuit pe Diabate

75' Prima schimbare la Osmanlispor: iese Umar, intra Delarge

74' Gool Osmanlispor! Pinto centreaza de pe partea stanga, mingea este deviata de un jucator al Stelei si ajunge la Umar care inscrie din cativa metri. Osmanlispor - Steaua 2-0

72' Aganovic vede cartonasul galben

69' Mitrea executa direct pe poarta o lovitura libera de la marginea careului de 16 metri, mingea este retinuta de portarul turcilor

67' Schimbare la Steaua: iese De Amorim, intra Jakolis

64' Gool Osmanlispor! Diabate executa penalty-ul si transforma fara nicio problema. Osmanlispor - Steaua 1-0

63' Penalty pentru Osmanlispor!Tamas are o interventie intarziata in careu asupra lui Ndiaye, iar arbitrul acorda lovitura de la 11 metri pentru formatia din Turcia

61' A doua schimbare in echipa Stelei: iese Boldrin, intra Tanase

60' Koray trimite un sut de la marginea careului, insa peste poarta lui Nita

51' De Amorim dribleaza si centreaza in fata portii, insa niciun coechipier nu se afla la primire. Eliminarea lui Enache se resimte in jocul Stelei

50' Inca o deviere pentru Diabate, dar Nita este intr-o forma buna astazi. Iese si prinde din fata atacantului din Mali

47' Faza periculoasa pentru turci la prima actiune e reprizei. Umar, aflat singur la marginea careului de 16 metri, incearca o pasa catre Diabate, insa Tamas intervine si indeparteaza pericolul

46' A inceput repriza secunda. Laurentiu Reghecampf face prima schimbare, Mitrea ii ia locul lui Golubovic

Se termina prima repriza. Osmanlispor - Steaua 0-0

45+2' Ndiaye vede cartonasul galben

45+2' Enache primeste cartonas rosu! Fundasul Stelei vede direct cartonasul rosu dupa ce il loveste cu capul pe Ndiaye. Jucatorii Stelei se aflau in careul turcilor in asteptarea executarii unei lovituri libere

40' Steaua scapa pe contraatac, Adi Popa centreaza de pe partea dreapta, iar Bourceanu trimite cu capul de la marginea careului de 16 metri. Lovitura sa nu prinde spatiul portii

39' Adi Popa patrunde in careu, insa suteaza slab si mingea ajunge in bratele portarului Karcemarskas

32' Tamas are o interventie exceptionala. Fundasul Stelei respinge din fata lui Diabate care putea deschide scorul pentru Osmanlispor

30' Bourceanu suteaza cu stangul de la distanta, insa mingea este respinsa cu capul de Demir

26' Faza buna creata de jucatorii lui Laurentiu Reghecampf, Adi Popa e blocat in careu, tot el revine si centreaza, insa lovitura de cap a Lui Golibovic se duce peste poarta

24' Diabate scapa singur cu Tosca, insa fundasul Stelei il blocheaza excelent pe atacantul lui Osmanlispor

14' Regattin este avertizat cu un cartonas galben pentru fault asupra lui Nita

9' Ros-albastrii sunt surprinsi pe contraatac. Amiru Umar centreaza in careu, iar Nita iese foarte bine si boxeaza din fata lui Diabate, care comite fault in atac

7' Turcii pun presiune in careul lui Nita. Regattin executa o lovitura de la colt, insa stelistii reusesc sa respinga

4' Enache primeste cartonas galben

1' Steaua incepe curajos meciul de la Ankara si bifeaza prima ocazie de gol. Boldrin executa perfect o lovitura libera, iar mingea reluata cu capul de Tamas trece putin peste poarta turcilor

1' A inceput meciul. Steaua a avut lovitura de start

Echipele de start:

Osmanlispor: Zydrunas Karcemarskas - Koray Altinay, Numan Curuksu, Aykut Demir, Tiago Pinto - Raheem Lawal, Musa Cagiran - Aminu Umar, Badou Ndiaye, Adrien Regattin - Cheick Diabate. Antrenor: Mustafa Akcay

Steaua: Nita - Enache, Tamas, Moke, Tosca - Bourceanu, Aganovic - Adi Popa, Boldrin, De Amorim - Golubovic. Antrenor: Laurentiu Reghecampf

Rezerve: Stancioiu - Mitrea, Tudorie, Tănase, Sulley, Jakolis, Achim.

Meciul va fi condus la centru de germanul Tobias Welz. Acesta va fi ajutat de asistentii Jan Seidel si Rafael Foltyn, in timp ce rezerva va fi Stefan Lupp.