Nou-promovata Deportivo Alaves a oferit surpriza serii in Primera Division, dupa ce a invins-o pe Barcelona, scor 2-1, chiar pe Camp Nou, intr-un meci din etapa a treia a campionatului. Cu Messi, Suarez si Iniesta rezerve, campioana Spaniei a suferit primul esec al noului sezon.

Deportivo Alaves a invins-o pe Barcelona cu 2-1Foto: deportivoalaves.com

Deyverson a marcat in minutul 39 pentru Alaves, iar oaspetii au intrat in avantaj la pauza. Mathieu a restabilit egalitatea pentru catalani in minutul 46. Luis Enrique i-a trimis pe rand in teren pe Messi, Iniesta si Suarez, insa tot Alaves a fost cea care a marcat. Gomez Perez Ibai a stabilit scorul final in minutul 64.

Dupa primele trei etape, Barcelona ramane cu 6 puncte, cu trei puncte in urma fata de liderul Real Madrid. Alaves a acumulat 5 puncte.