Steaua Bucuresti s-a calificat in semifinalele Cupei Ligii la fotbal, joi seara, dupa ce a invins-o in deplasare pe FC Botosani cu scorul de 2-0 (1-0), intr-un meci din sferturile de finala ale competitiei, potrivit Agerpres.

Golurile echipei antrenate de Laurentiu Reghecampf au fost marcate de Alexandru Tudorie (45+2), Ovidiu Popescu (49), ambele din centrarile croatului Antonio Jakolis, recent transferat de la CFR Cluj.

Steaua, castigatoarea celor doua editii ale Cupei Ligii, a aliniat patru debutanti sub tricoul ros-albastru, portarul Edi Stancioiu (ex-ASA), congolezul Moke (ex-FC Voluntari), croatul Jakolis (ex-CFR Cluj) si juniorul Dennis Man (ex-UTA).

Vlad Achim a fost in premiera capitan al Stelei si a fost eliminat destul de usor in minutul 79, pentru al doilea cartonas galben.

In penultimul act al competitiei, Steaua o va infrunta pe invingatoarea dintre Dinamo si Astra Giurgiu, in dubla mansa, pe 21-22 decembrie, respectiv 1-2 martie 2017.