Real Madrid, detinatoarea Ligii Campionilor, si-a mai adaugat un nou trofeu in impresionantul palmares, dupa ce s-a impus in fata Sevillei, scor 3-2, in Supercupa Europei. Primul gol al partidei de pe stadionul Lerkendal din Trondheim a fost marcat de Real Madrid prin Asensio (21'). Franco Vazquez a restabilit egalitatea in minutul 41, iar Konoplyanka a adus-o pe Sevilla in avantaj in minutul 72. Sergio Ramos a inscris la ultima faza si a trimis meciul in prelungiri. Golul victoriei a fost marcat de Carvajal cu un minut inainte de finalul prelungirilor.

Cele mai importante momente ale partidei:

Final de meci. Real Madrid - Sevilla 3-2

119' Gool Real Madrid! Carvajal inscrie un gol superb, cu un sut cu exteriorul la coltul lung, dupa o cursa impresionanta si ii aduce trofeul lui Real Madrid

118' Sutul lui Casemiro de la distanta este prins de Sergio Rico

115' Lucas Vazquez centreaza pana la James Rodriguez, dar sutul acestuia din marginea careului este retinut de Sergio Rico

111' Ocazie uriasa pentru Real Madrid! Lucas Vazquez ramane singur cu portarul, dar Sergio Rico are din nou o interventie excelenta si o salveaza pe Sevilla

108' Benzema paseaza excelent pentru James Rodriguez, dar Sergio Rico ajunge primul la minge si il blocheaza pe jucatorul lui Real Madrid

106' Se fluiera inceputul reprizei secunde de prelungiri

Se termina prima repriza de prelungiri. Real Madrid - Sevilla 2-2

100'Gol anulat pentru Real Madrid!Sergio Ramos inscrie, centralul arata gol, insa tusierul anuleaza reusita pentru un fault in atac asupra lui Pareja

94' Eliminare la Sevilla! Kolodziejczak primeste al doilea cartonas galben si este eliminat, dupa un fault asupra lui Lucas Vazquez

93' Benzema suteaza puternic din interiorul careului, dar Pareja blocheaza excelent

91' Benzema are prima ocazie a prelungirilor. Francezul trage la coltul lung, dar Rico prinde fara probleme

91' A inceput prima repriza de prelungiri

Finalul celor 90 de minute regulamentare. Urmeaza doua reprize suplimentare de prelungiri

90+3' Gool Real Madrid! Sergio Ramos egaleaza la ultima faza si trimite meciul in prelungiri. Capitanul lui Real Madrid a trimis mingea in poarta cu capul, dupa o centrare a lui Lucas Vazquez

81' Dani Carvajal patrunde in careu si suteaza din unghi, dar Sergio Rico respinge in corner

72' Gool Sevilla! Konoplyanka, nou intrat pe teren, transforma lovitura de pedeapsa si o aduce in avantaj pe Sevilla

70' Penalty pentru Sevilla! Sergio Ramos il faulteaza in careu pe Vitolo, iar arbitrul Milorad Mazic acorda lovitura de la 11 metri pentru echipa lui Jorge Sampaoli

64' Corner pentru madrileni, executa Asensio. Sergio Ramos se inalta si trimite cu capul, dar mingea este retinuta de Sergio Rico

59' Mariano trimite din afara careului, dar mult peste poarta

55' Isco o putea readuce in avantaj pe Real Madrid, dupa o pasa a lui Asensio, insa sutul sau din marginea careului de 16 metri a fost deviat in corner de un adversar

46' A inceput repriza secunda

Se termina prima repriza. Real Madrid - Sevilla 1-1

44' Lucas Vazquez centreaza excelent in careu, dar Isco reia cu capul direct in bratele lui Sergio Rico

41' Gool Sevilla! Franco Vazquez gaseste un culoar printre doi adversari si restabileste egalitatea cu un sut din marginea careului, la coltul lung

30' Carrico suteaza puternic de la distanta, dar parada lui Casilla face ca scorul sa ramana acelasi

27' Franco Vazquez centreaza perfect de pe partea stanga pentru Mariano, dar acesta suteaza dezamagitor dintr-o pozitie foarte buna

21' Gool Real Madrid! Asensio deschide scorul cu o executie exceptionala, de la aproximativ 25 de metri, direct la vinclu

16' Madrilenii preseaza in careul Sevillei. Asensio centreaza de pe partea stanga, dar Lucas Vazquez nu a ajuns la timp pentru a impinge mingea in poarta

9' Asensio suteaza de la marginea careului, dar mingea este retinuta fara probleme de portarul Sergio Rico

7'Real Madrid este echipa care ataca mai mult in acest inceput de meci. Mariano trimite in corner o reluare cu capul a lui Sergio Ramos

1' A inceput meciul. Lovitura de start le-a apartinutmadrilenilor

Echipele de start:

Real Madrid: Casilla - Carvajal, Sergio Ramos, Varane, Marcelo - Casemiro, Lucas Vazquez, Kovacic; Morata, Isco, Asensio. Antrenor: Zinedine Zidane

Rezerve: Yanez - Nacho, Benzema, James Rodriguez, Modric, Danilo, Llorente

Sevilla: Sergio Rico - Mariano, Pareja, Carrico, Kolodziejczak - N'Zonzi, Iborra, Kiyotake - Vitolo, Vazquez, Vietto. Antrenor: Jorge Sampaoli

Rezerve: Soria - Kranevitter, Konoplyanka, Ben Yedder, Sarabia, Escudero, Rami

Real Madrid a castigat Liga Campionilor, dupa ce s-a impus in fata lui Atletico Madrid in urma loviturilor de departajare, scor 1-1 (5-3 d.p.). De cealalta parte, Sevilla a cucerit Europa League, dupa 3-1 cu Liverpool.

Real Madrid a mai castigat Supercupa Europei in 2014 (2-0 cu Sevilla) si in 2002, cand a invins Feyenoord, scor 3-1, in timp ce Sevilla s-a impus in 2006, scor 3-0, cu FC Barcelona.

Meciul va fi arbitrat de sarbul Milorad Mažić, ajutat de asistentii Milovan Ristić si Dalibor Djurdjević, de arbitrul de rezerva Szymon Marciniak si de arbitrii aditionali Danilo Grujić si Nenad Djokić.

Sursa foto a materialului: Uefa.com/ Getty Images