​Astra a pierdut categoric meciul de pe teren propriu cu Dinamo, scor 1-4, in prima etapa a noului sezon al Ligii 1. Francezul Gnohere a reusit o tripla (23' - penalty, 69' - penalty, 76' ), celalalt gol al lui Dinamo fiind inscris de Valentin Lazar (44), dupa o pasa a aceluiasi Gnohere. Pentru Astra a marcat Fernando Boldrin (49' - penalty).

Dinamo BucurestiFoto: Fc Dinamo

Alb-rosiii au deschis scorul in minutul 23, dupa ce Gnohere a transformat lovitura de la 11 metri, dictata de Hategan dupa un duel intre Seto si Palic. Vali Lazar (44') a majorat avantajul in finalul primei reprize, dupa o pasa venita de la Gnohere.

In minutul 48, Hategan a acordat lovitura de pedeapsa pentru campioana Romaniei, dupa ce Mevlja l-a faultat in careu pe Daniel Niculae. Boldrin a transformat lovitura de la 11 metri si a redus din diferenta.

Hategan a acordat si al treilea penalty, in minutul 68, cand Oros l-a faultat in careu pe Palic, iar Gnohere l-a mai invins o data pe Silviu Lung jr.

Astra a ramas in 10 oameni din minutul 73, cand Hategan i-a aratat direct cartonasul rosu lui Alexandru Stan pentru un fault asupra lui Vali Lazar.

Gnohere (76') a reusit hat-trick-ul, cu un sut din interiorul careului, dupa o pasa a lui Hanca.

Au evoluat echipele:

Astra: Lung jr. - Vangjeli (Stan 46'), Geraldo, Oros, J. Morais - Al. Ionita, Takayuki, Boldrin - D. Florea (Boudjemaa 65'), Teixeira (Daniel Niculae 46'), De Amorim. Antrenor: Marius Sumudica

Dinamo: Branescu - Romera, Mevlja, Nedelcearu, St. Filip - Anton (Ionut Serban 80'), Palici, Busuladzici - Rotariu, Gnohere (82' Patrick Petre), V. Lazar (Hanca 74'). Antrenor: Ioan Andone

Arbitru: Ovidiu Hategan; arbitri asistenti: Octavian Sovre, Sebastian Eugen Gheorghe ; arbitru de rezerva: Iulian Calin.