A doua semifinala de la Euro 2016 se anunta a fi una extrem de interesanta, intre rivalele istorice Germania si Franta. Dupa reprezentatia din sferturi cu Islanda, "cocosii galici" se vor lupta cu actuala campioana mondiala pentru un loc in finala Euro 2016. Partida se va disputa de la ora 22:00, pe Stade Velodrome din Marseille si va fi transmisa in direct la Dolce Sport si Pro Tv si Live Text pe HotNews.ro.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Germania este neinvinsa la Euro 2016 si a primit un singur gol in meciul din sferturi cu Italia. Germania a debutat cu victorie la Campionatul European impotriva Ucrainei (2-0), apoi a remizat cu Polonia (0-0) si s-a impus in ultima partida cu Irlanda de Nord (1-0), castigand Grupa C (7 puncte).

Echipa lui Joachim Low a castigat categoric disputa din optimi cu Slovacia, scor 3-0, iar in partida din sferturi a avut nevoie de 18 lovituri de departajare pentru a trece de Italia, dupa 1-1 la finalul celor 90 de minute regulamentare. Nemtii s-au impus cu 6-5 si au eliminat-o pe Italia pentru prima data in istorie la un turneu final.

De cealalta parte, nici Franta nu a fost invinsa de nicio echipa pana in aceasta faza a competitiei. Francezii s-au impus in meciul de deschidere de la Euro 2016 contra Romaniei, scor 2-1. In a doua etapa, au invins-o pe Albania, scor 2-0, si au remizat in ultimul meci cu Elvetia, scor 0-0, castigand Grupa A (7 puncte).

In optimile de finala de la Euro 2016, echipa lui Didier Deschamps a reusit sa revina de la 1-0 si a invins-o pe Irlanda, scor 2-1. In timp ce in partida din sferturi, "cocosii galici" au facut spectacol cu debutanta Islanda si au marcat de 5 ori, scor final 5-2.

Franta conduce bilantul intalnirilor directe cu 12-9, sase intalniri dintre cele doua reprezentative terminandu-se la egalitate. In ceea ce priveste numarul de goluri marcate, cele doua echipe se afla la egalitate 43-43.

Italianul Nicola Rizzoli este arbitrul desemnat pentru semifinala dintre Germania si Franta.

Echipe probabile:

Germania: Neuer – Howedes, Boateng, Kimmich, Hector – Schweinsteiger, Kroos – Ozil, Muller, Draxler, Gomez. Antrenor: Joachim Low

Franta: Lloris – Sagna, Koscielny, Umtiti, Evra – Pogba, Kante, Matuidi – Griezmann, Giroud, Payet. Antrenor: Didider Deschamps