Ambitioasa echipa a Islandei a fost readusa cu picioarele pe pamant de Franta, "cocosii" trimitandu-i acasa pe nordici de la Euro 2016, dupa faza sferturilor. A fost un categoric 5-2 pentru Giroud, Griezmann, Payet, Pogba si compania pe"Stade de France". Pentru islandezi urmeaza o primire triumfala la sosirea in tara, in timp ce pentru echipa lui Didier Deschamps vine prima partida cu adevarat serioasa de la aceasta competitie: duelul cu Germania din semifinale.

Giroud (12', 59'), Pogba (20'), Payet (43')si Griezmann (45') au inscris pentru francezi, in timp ce Sigthórsson (56') si B. Bjarnason (84') au punctat pentru nordici.

A fost meciul de la Euro 2016 cu cele mai multe goluri marcate, Franta si Islanda reusind un adevarat "recital" pe "Stade de France": sapte goluri.

Dupa dueluri cu Romania (2-1), Albania (2-0), Elvetia (0-0), Irlanda (2-1) si Islanda (5-2), pentru Franta vine cu adevarat "momentul adevarului". Tara gazda va avea parte de primul meci impotriva unui adversar de calibru de-abia in semifinale, faza a competitiei unde va da piept cu Germania, campioana mondiala en-titre.

• Olivier Giroud (Franta) a fost declarat "omul partidei" dintre Franta si Islanda, conform uefa.com.

Semifinale:

Portugalia - Tara Galilor, 6 iulie, de la ora 22:00, "Stade de Lyon"

Germania - Franta, 7 iulie, de la ora 22:00, "Stade Velodrome

Cele mai importante momente ale partidei Franta - Islanda:

84' A. Skúlason trimite in careul francez, iar B. Bjarnason (fara marcajul corespunzator) inscrie cu capul, din apropiere, cu toata opozitia lui Lloris. Franta - Islanda 5-2

63' Ingason trimite sub transversala, insa Lloris reuseste sa evite golul cu un reflex incredibil

59' Payet centreaza perfect dintr-o lovitura libera, iar Giroud inscrie cu capul, cu largul concurs al adversarilor (portarul G. Sigurdsson a fost incomodat de un coechipier). Franta - Islanda 5-1

56' Sigthórsson deviaza din apropiere si il invinge pe Lloris, centrarea i-a apartinut lui G. Sigurdsson. Franta - Islanda 4-1

52' Dintr-o pozitie buna, Pogba trimite pe langa poarta. Jucatorul celor de la Juventus a avut sansa sa modifice pentru a cincea oara tabela de marcaj

45' O prima repriza de cosmar pentru islandezi: Griezmann, gasit cu o pasa in adancime, trimite o "scarita" perfecta aflat din pozitie de unu la unu cu Halldórsson, iar tabela de pe "Stade de France" se modifica inca o data: Franta - Islanda 4-0

43' Actiune rapid de atac a francezilor, mingea trece, printre altii, pe la Giroud, Griezmann si Payet, iar ultimul inscrie cu un sut cu piciorul stang, la coltul lung. Franta - Islanda 3-0

41' Lloris prinde in doi timpi o lovitura libera trimisa cu mult efect de Sigthórsson

39' Payet intoarce frumos o minge catre Matuidi, insa sutul acestuia din voleu se duce departe de poarta islandezilor. Executie complet ratata din partea fotbalistului celor de la PSG

25' Prima actiune periculoasa a nordicilor: Bödvarsson ajunge cu greutate la o centrarea din banda dreapta, trimite spre poarta, insa mingea se duce peste transversala portii lui Lloris

20' Griezmann centreaza cu mult efect dintr-o lovitura de colt, iar Pogba inscrie cu capul, dupa ce a plutit peste toata apararea nordicilor. Franta - Islanda 2-0

12' Matuidi trimite o pasa perfecta, in adancime, iar Giroud inscrie din unghi, printre picioarele lui Halldórsson. Franta - Islanda 1-0

6' Prima ocazie a partidei: Payet suteaza puternic, iar Halldórsson retine in doi timpi

Echipe:

Franta: Lloris - Evra, Koscielny, Umtiti, Sagna - Matuidi, Pogba - Payet, Griezmann, Sissoko - Giroud (4-2-3-1)

Islanda: Halldórsson - A. Skúlason, R. Sigurdsson, Árnason, B. Sævarsson - B. Bjarnason, G. Sigurdsson, A. Gunnarsson (cpt), Gudmundsson - Bödvarsson, Sigthórsson (4-4-2).