Portugalia a eliminat Polonia de la Euro 2016, dupa ce a castigat primul meci din sferturi la loviturile de departajare, scor 5-3, si s-a calificat in semifinalele competitiei. Cele doua echipe au terminat la egalitate dupa 90 de minute, scor 1-1. Lewandowski (2') a inscris primul gol al partidei de pe Stade Velodrome din Marseille, iar Renato Sanches a marcat pentru Portugalia in minutul 33. In urmatorul meci, lusitanii se vor infrunta cu invingatoarea partidei Tara Galilor - Belgia. Portugalia nu a reusit sa castige niciun meci pana acum in 90 de minute, obtinand 3 remize in grupe si calificarea in sferturi dupa 120 de minute, scor 1-0 cu Croatia.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

La penaltiuri, Polonia a marcat prin Lewandowski, Milik si Glik. Blaszczykowski a fost singurul care a ratat. Pentru Portugalia au inscris Ronaldo, Sanches, Moutinho, Nani si Quaresma.

Programul complet al sferturilor de finala de la Euro 2016:

Polonia - Portugalia 1-1 (3-5 penaltiuri)

Tara Galilor - Belgia (Vineri, 1 iulie, Stade Pierre-Mauroy - Lille, ora 22:00)

Italia - Germania (Sambata, 2 iulie, Stade Matmut Atlantique - Bordeaux, ora 22:00)

Franta - Islanda (Duminica, 3 iulie, Stade de France - Saint-Denis, ora 22:00)