Portugalia s-a calificat in semifinalele Campionatului European din Franta, dupa ce s-a impus in fata nationalei Poloniei la loviturile de departajare, scor 5-3. La finalul celor 90 de minute regulamentare, scorul a fost egal, 1-1. Lewandowski a marcat in startul partidei (2'), iar portughezii au egalat in minutul 33 prin Renato Sanches. Pentru a ajunge in finala Euro 2016, Portugalia trebuie sa treaca in meciul urmator de invingatoarea intalnirii dintre Tara Galilor si Belgia.

Uefa l-a desemnat pe Renato Sanches (Portugalia) "omul meciului" Polonia vs Portugalia.

Cele mai importante momente ale partidei:

Ce s-a intamplat la penaltiuri:

Polonia - Portugalia 3-5, dupa loviturile de departajare. Portugalia s-a calificat in semifinalele Euro 2016

3-5 Gool Portugalia! Quaresma marcheaza.

0-1 Gool Portugalia! Ronaldo inscrie

120' Finalul reprizei secunde de prelungiri. Polonia - Portugalia 1-1. Castigatoarea se va decide la loviturile de departajare

118' Pepe respinge din fata unui adversar o centrare trimisa de Piszczek in fata portii

112' Eliseu centreaza pentru Nani, dar apararea poloneza trimite in corner

110' Un suporter a intrat pe teren si s-a indreptat spre Cristiano Ronaldo. Oamenii de ordine l-au oprit dupa ce a ajuns la mijlocul terenului

105' Se fluiera startul celei de-a doua reprize de prelungiri

S-a incheiat prima repriza de prelungiri. Polonia - Portugalia 1-1

103' Nani trimite de la distanta, insa in bratele lui Fabianski

100' Milik suteaza de la marginea careului de 16 metri, dar peste poarta

99' Joao Mario trimite cu capul dupa o centrare venita de pe partea dreapta de la Sanches. Fabianski retine

92' Eliseu centreaza in fata portii pentru Ronaldo, insa atacantul portughez rateaza preluarea

91' A inceput prima repriza de prelungiri. Portugalia a avut lovitura de start

Arbitrul fluiera finalul celor 90 de minute. Polonia - Portugalia 1-1. Vor urma doua reprize suplimentare de prelungiri

86' Ocazie uriasa pentru Portugalia! Ronaldo scapa singur cu portarul Fabianski, dar suteaza din nou pe langa minge

81' Polonia a fost aproape de autogol! Pepe a incercat o pasa pentru Ronaldo, insa mingea a trecut milimetric pe langa poarta dupa ce a fost deviata de polonezul Pazdan

79' Fonte reia cu capul dupa un corner al portughezilor, dar Fabianski retine

69' Combinatie frumoasa a polonezilor, incheiata cu sutul lui Milik, dar mingea a ajuns in bratele lui Rui Patricio

64' Sutul de la distanta al lui Cedric trece putin pe langa poarta lui Fabianski

60' Nani centreaza foarte bine in careu, Ronaldo lufteaza, mingea ajunge la Silva, care suteaza de la marginea careului, dar este blocat de apararea poloneza

56' Cristiano Ronaldo a fost lansat in flancul stang de Nani, dar a avut o executie slaba si mingea s-a dus in plasa laterala

51' Fabianski le da emotii polonezilor. Portarul a scapat mingea in fata lui Ronaldo, dupa o centrare trimisa in careu de portughezi, dar a reusit sa retina in cele din urma

49' Piszczek centreaza in careu pana la Lewandowski, care reia cu capul din plonjon, dar lovitura sa nu ii pune probleme lui Rui Patricio

46' Arbitrul fluiera startul reprizei secunde

Se termina prima repriza. Polonia - Portugalia 1-1

40' Eliseu suteaza de la distanta, dar polonezii resping in corner

33' Gool Portugalia! Nani intoarce superb cu calcaiul pana la Renato Sanches, care egaleaza cu un sut de la 16 metri. Polonia - Portugalia 1-1

30' Ronaldo este impins in careu de Michal Pazdan, portughezii cer penalty, dar arbitrul lasa jocul sa continue

29' Nani il serveste pe Cristiano Ronaldo, care suteaza din afara careului de 16 metri, dar Fabianski retine fara nicio problema

22' Milik pleaca pe contraatac si trimite spre poarta de la aproximativ 20 de metri, insa Pepe respinge in corner

17' Lewandowski intra in careu si suteaza puternic la coltul lung, dar Rui Patricio intervine si retine

15' Milik prinde un sut din afara careului, insa nu prinde spatiul portii

13' Eliseu dribleaza frumos in flancul stang, centreaza pana la Nani, dar polonezii trimit in corner

12' Cedric primeste de la Joao Mario, centreaza, dar mingea este respinsa in corner de fundasii Poloniei

10' Cedric intoarce in careu pana la Cristiano Ronaldo, dar sutul sau este blocat de apararea poloneza

2' Gool Polonia! Debut in forta pentru polonezi, Grosicki centreaza in careu pana la Lewandowski, care inscrie cu un sut din zona punctului de 11 metri. Portughezii incep meciul de la 1-0.

A inceput meciul de la Marseille. Lovitura de start le-a apartinut polonezilor

Echipele de start:

Polonia: Fabianski – Piszczek, Glik, Pazdan, Jędrzejczyk – Blaszczykowski, Krychowiak, Maczynski, Grosicki – Milik, Lewandowski. Antrenor: Adam Nawalka

Portugalia: Rui Patricio – Cedric, Pepe, William Carvalho, Fonte, Eliseu – Joao Mario, Renato Sanches, Adrien Silva – Nani, Ronaldo. Antrenor: Fernando Santos

Cele doua echipe s-au mai infruntat de 10 ori pana acum, fiind 4 victorii pentru Portugalia, 3 pentru Polonia si 3 remize. Golaveraj: 13-9 pentru portughezi.

Polonia a terminat neinvinsa faza grupelor si fara gol primit. Jucatorii lui Adam Nawalka s-au clasat pe locul 2 in Grupa C, reusind un total de 7 puncte. Polonia a debutat cu victorie la Euro 2016, scor 1-0 cu Irlanda de Nord. In al doilea meci, a remizat cu Germania, scor 0-0, iar in ultima etapa a invins-o, scor 1-0, pe Ucraina, care era deja eliminata din competitie.

In faza optimilor de finala, Polonia a trecut de Elvetia la loviturile de departajare, scor 5-4. La finalul celor 90 de minute regulametare scorul a fost 1-1. Blaszczykowski a marcat pentru polonezi in minutul 39, iar Elvetia a egalat prin Shaqiri in minutul 82.

Portugalia s-a calificat cu greu din Grupa F, dupa ce a reusit doar trei remize si s-a clasat pe locul 3. In prima etapa a grupelor, Portugalia a terminat la egalitate, scor 1-1, cu debutanta Islanda. In etapa a doua, portughezii au remizat cu Austria, scor 0-0, iar in ultimul meci cu Ungaria, scorul a fost 3-3.

In optimi, lusitanii au avut nevoie de mai mult de 90 de minute pentru a obtine calificarea. Quaresma (117') a marcat golul decisiv in disputa cu Croatia, dupa 0-0 la finalul timpului regulamentar.

Sursa foto: Uefa.com/ Getty Images