Nationala Italiei s-a calificat in sferturile de finala ale Campionatului European dupa ce a invins, luni, scor 2-0, reprezentativa Spaniei, iar mijlocasul Emanuele Giaccherini, legitimat la Sunderland, a alergat, pe durata a 90 de minute, 12,97 km, un record al turneelor finale, conform UEFA.

Performanta Italiei, care a reusit sa se califice in sferturile de finala ale Euro 2016 desi are cel mai batran lot din istorie, este si mai mult scoasa in evidenta de recordul stabilit de Giaccherini, un jucator de 31 de ani. Mijlocasul echipei engleze Sunderland a alergat 12,97 kilometri pe durata celor 90 de minute, stabilind un record al turneelor finale de Campionat European. Prin comparatie, la Campionatul European din 2008, internationalul roman Banel Nicolita a alergat 12,24 kilometri, citeaza Mediafax.

Emanuele Giaccherini si Grazziano Pelle au marcat golurile victoriei Italiei, dar elevii lui Antonio Conte puteau marca mai mult daca portarul spaniol, David De Gea, nu avea cateva interventii salvatoare. Aceeasi doi jucatori italieni au marcat si in primul meci al Italiei de la Euro 2016, contra Belgiei, incheiat tot cu scorul de 2-0 pentru nationala pregatita de Antonio Conte.

In sferturile de finala ale Campionatului European, Italia va intalni nationala Germaniei, sambata, 2 iulie, de la ora 22:00, pe stadionul Matmut Atlantique din Bordeaux.