Islanda elimina Anglia in optimi (2-1) si produce cea mai mare supriza a Europeanului. Pentru cine a urmarit insa aceasta echipa fantastica, rezultatul este doar incununarea unei munci extraordinare. Daruire totala, simt tactic excelent, viteza si o atitudine de invingatori sunt cheile din spatele acestui rasunator succes.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

UPDATE Roy Hodgson si-a dat demisia chiar in timpul conferintei de presa de la finalul partidei

Meciul a debutat spectaculos, cu doua goluri in doua minute. Rooney a deschis scorul din penalty in min 4, iar Sigurdsson a egalat doua minute mai tarziu. Sigthorsson a marcat in minutul 18 cu un sut din afara careului, dar golul ii poate fi imputat lui Hart. Anglia a fortat in repriza secunda cu Vardy in atac, dar englezilor le-a lipsit scanteia la mijlocul terenului si pasa decisiva. Mai mult, Islanda putea inchide meciul in min 83 cand Gunnarson, scapat pe contraatac, a patruns frumos in careu dar Hart a respins sutul la coltul scurt.

Islanda a terminat grupa F fara infrangere, dupa ce a invins Austria si a remizat cu Portugalia si Ungaria. Anglia a terminat grupa B pe locul al doilea. Invingatoarea va intalni Franta in sferturile de finala.

• Gluma serii (comentariu cititor): Englezii cauta acum pe google ce inseamna Islanda :))
  • Pe Twitter: Don't worry though, Roy will have a plan
  • Gary Lineker, pe twitter: "Se pare ca suntem disperati sa iesim din Europa sub toate formele" (gsp.ro)

Repriza secunda

min 90+3 Toata echipa Angliei este in atac. Apararea islandeze rezista :)

min 83 Ocazie uriasa Islanda care putea inchide jocul. Gunnarsson scapa pe contraatac in banda dreapta, intoarce doi fundasi, intra in careu si suteaza la coltul scurt, dar Hart respinge in corner

• Vor fi 10 minute de foc. Se joaca doar in terenul Islandei. Anglia pare tot mai aproape de gol

min 79 Ocazie Anglia. Kane este lansat excelent in spatele apararii islandeze, reia cu capul la cltul scurt, dar Halldorsson are un plasament excelent si retine

min 75 Anglia incearca sa sparga lacatul islandez cu centrari pe sus, dar Vardy are mereu dublaj si reia slab cu capul spre poarta. Hodgson zambeste amar

min 72 Islanda arata ca nu renunta la atac, dar B. S￯varsson rateaza cu mult tinta

min 70 Ragnar Sigurdsson ne arata cum se executa un tackling ca la carte si-l deposedeaza pe Vardy. Rooney ne arata cum sa dai total aiurea o pasa in adancime, iar din tribune se aud fluieraturi

min 65. Presiunea englezilor creste. Lovitura libera de la peste 30 de m, dar Kane trage mult pe langa

min 61 Ocazie Anglia. Alli reia din voleu de la 16 m, dar loveste gresit mingea si balonul este inaltat mult peste poarta

min 60 Hodgson intareste si mai mult atacul si il introduce pe Jamie Vardy in locul lui Sterling

min 55 Ocazie uriasa pentru Islanda. R. Sigurdsson reia spectaculos din foarfeca din marginea careului mic, dar trimite exact pe directia lui Hart si portarul englez respinge fara probleme

min 47 Anglia incepe ofensiv si-l arunca in atac pe Jack Wilshere

Principalele momente ale partidei:

Pauza. Islanda conduce Anglia cu 2-1.

44' Rooney lufteaza dintr-o pozitie buna de la 14 metri.

38' Arbitrul Skomina ii arata lui Sigurdsson primul cartonas galben al partidei.

36' Rooney suteaza de la 22 de metri peste poarta lui Halldorsson.

28' Ocazie pentru Anglia. Halldorsson respinge peste bara sutul din voleu al lui Kane.

18' GOOOL Islanda. Sightorsson reuseste desprinderea cu largul concurs al portarului Hart care a scapat mingea in poarta.

6' GOOOL Islanda. Sigurdsson egaleaza rapid.

4' GOOOL Anglia. Rooney deschide scorul din lovitura de la 11 metri.

3' Anglia obtine penalty dupa ce Halldorsson il faulteaza in careu pe Sterling.

1' A inceput partida de la Nice.

Echipele de start:

Anglia: Hart - Walker, Cahill, Smalling, Rose - Alli, Dier, Rooney - Sturridge, Kane, Sterling

Rezerve: Barkley, Bertrand, Clyne, Forster, Heaton, Henderson, Lallana, Milner, Rashford, Stones, Vardy, Wilshere

Selectioner: R. Hodgson

Islanda: Halldorsson - Saevarsson, Arnason, Sigurdsson, Skulason - Gudmundsson, Sigurdsson, Gunnarsson, Bjarnason - Sigthorsson, Bodvarsson

Rezerve: Bjarnason, Finnbogason, Gudjohnsen, Hallfredsson, Hauksson, Hermannsson, Ingason, Jonsson, Kristinsson, Magnusson, Sigurjonsson, Traustason

Selectioner: L. Lagerback