Campioana mondiala, Germania, a invins-o, scor 3-0, pe reprezentativa Slovaciei si s-a calificat in sferturile Campionatului European din Franta. Nemtii au inceput in forta partida de pe Stade Pierre-Mauroy din Lille si au inscris primul gol in minutul 8 prin Boateng. Gomez a majorat avantajul inainte de pauza (43'), iar Draxler a inchis tabela in minutul 63. In sferturi, Germania va juca impotriva unui adversar pe masura, care urmeaza sa se stabileasca in urma duelului dintre Italia si Spania.

Uefa l-a desemnat pe Julian Draxler (Germania) "omul meciului" Germania vs Slovacia.

Principalele momente ale partidei:

Fluier de final. Germania-Slovacia 3-0

87' Sutul din unghi al lui Podolski este respins in corner de Salata

82' Podolski rateaza din pozitie de unu contra unu cu portarul Kozacik, insa arbitrul fluierase off-side

68' Executia lui Durica din lovitura libera trece putin pe langa poartaGermaniei

63' Gool Germania! Nemtii executa un corner, mingea ajunge pana la Hummels, care prelungeste cu capul pana la Draxler si inscrie din cativa metri cu o executie superba sub bara. Germania-Slovacia 3-0

54' Hamsik executa o lovitura libera, mingea este deviata de un aparator al Slovaciei si se duce peste poarta lui Neuer. Slovacii protesteaza pentru ca arbitrul nu acorda cornerul

50' Hamsik trimite pana la Kucka, care suteaza puternic din afara careului, dar nu il poate invinge pe Neuer

46' A inceput repriza secunda

Se termina prima repriza. Germania-Slovacia 2-0

43' Gool Germania! Draxler intra in careu, trece de un adversar si centreaza in fata portii pentru Gomez, care impinge mingea in plasa. Germania-Slovacia 2-0

41' Prima ocazie de gol a Slovaciei! Pekarik centreaza perfect in careu, dar lovitura cu capul a lui Kucka este scoasa de sub bara de Neuer

38' Draxler patrunde in careu, reuseste sa treaca de Pekarik, dar sutul sau este blocat de Skrtel

35' Germania domina partida de la Lille, are o posesie de 67%. Slovacii ies cu greu din propria jumatate de teren. Kimmich trimite o centrare sutata din flancul drept, dar este blocata de Skrtel

32' Muller incearca o executie de la marginea careului de 16 metri, dar mingea nu prinde spatiul portii

26' Muller suteaza din afara careului si ii pune probleme lui Kozacik, dar respinge in cele din urma

25' Mario Gomez prelungeste cu capul o centrare venita de pe partea stanga pana la Mesut Ozil, care suteaza, dar trimite peste poarta

24' Hector centreaza puternic in fata portii, dar Kozacik este atent si reuseste sa retina

18' Skrtel respinge o minge care il cauta pe Gomez, insa pana la Ozil, care suteaza, dar mult peste poarta

16' Sutul lui Gomez, din interiorul careului, este blocat de apararea Slovaciei

14' Germania rateaza penaltiul! Mesut Ozil executa slab lovitura de pedeapsa si parada lui Kozacik face ca scorul sa ramana acelasi

13' Penalty pentru Germania!Martin Skrtel il impinge in careu pe Gomez si arbitrul dicteaza lovitura de la 11 metri.Skrtel a primit cartonas galben

8' Gool Germania! Nemtii executa un corner, apararea Slovaciei respinge pana la marginea careului, unde se afla Boateng, care suteaza din prima, pe jos, fara nicio sansa pentru Kozacik

7' Kross executa o lovitura libera de pe partea dreapta, Khedira trimite cu capul, insa Kozacik scoate mingea de sub bara

Arbitrul Szymon Marciniak a fluierat inceputul meciului. Germania a avut lovitura de start

Echipele de start:

Germania: Neuer - Kimmich, Boateng, Hummels, Hector - Kroos, Khedira - Muller, Ozil, Draxler - Gomez

Slovacia: Kozacik - Pekarik, Skrtel, Durica, Gyomber - Hrosovsky, Skriniar, Hamsik - Kucka, Duris, Weiss

Nemtii au castigat Grupa C, cu 7 puncte, si fara gol primit. Germania a debutat cu victorie la Euro 2016 impotriva Ucrainei (2-0), apoi a remizat cu Polonia (0-0) si s-a impus in ultima partida cu Irlanda de Nord (1-0).

Polonia (loc 2, 7 puncte) si Irlanda de Nord (loc 3, 3 puncte) au disputat deja confruntarile din optimi. Polonia a reusit calificarea in sferturi, in timp ce nord-irlandezii au fost eliminati de Tara Galilor, scor 0-1.

De cealalta parte, Slovacia s-a calificat in optimi de pe locul trei in Grupa B, cu 4 puncte. In primul meci de la Euro 2016, slovacii au pierdut cu Tara Galilor, scor 2-1, insa in urmatoarele partide, au obtinut o victorie cu Rusia (2-1) si o remiza cu Anglia (0-0).

De-a lungul timpului, cele doua echipe s-au mai intalnit de 28 de ori. Germania conduce bilantul cu 17 victorii, Slovacia a reusit sa castige de 6 ori si 5 meciuri s-au terminat la egalitate. Golaveraj: 62-40 pentru nemti.

Arbitrul partidei va fi polonezul Szymon Marciniak.

Lille - populatie ~ 230.000 de locuitori.

Stadion: "Pierre-Mauroy"

Capacitate: 50.186 locuri.

Este o arena noua, a fost inaugurata pe 17 august 2012 si a costat 282 milioane de euro.

Dimensiuni teren: 100X70 metri.

De la stadion pana la centrul orasului Lille sunt 7 km, iar pana la aeroport sunt 9 km.