Tara gazda de Euro 2016, Franta, s-a calificat in sferturile de finala ale competitiei, dupa ce a castigat cu Irlanda, scor 2-1. Primul gol al partidei de pe Stade des Lumieres a fost marcat de Irlanda. Brady a deschis scorul din penalty in minutul 3. Griezmann a fost omul meciului si a marcat doua goluri in 3 minute (58', 61'). Franta se va intalni in runda urmatoare cu invingatoarea confruntarii Anglia vs Islanda.

Cele mai importante momente ale partidei:

Final de meci. Franta - Irlanda 2-1

90+3' Griezmann a fost aproape sa marcheze al treilea gol. Sutul sau din interiorul careului a fost respins excelent de portarul Randolph

87' Ocazie pentru Franta! Gignac trece din nou pe langa gol, dupa o centrare venita din partea dreapta. Sutul sau a trecut pe langa poarta

86' Walter suteaza din afara careului, dar mingea trimisa de el nu prinde spatiul portii

86' Matuidi centreaza de pe partea stanga pana la Gignac, care deviaza putin pe langa poarta

77' Bara pentru Franta! Gignac suteaza cu efect din interiorul careului, insa mingea loveste bara transversala

64' Duffy primeste cartonas rosu si este eliminat, dupa ce il faulteaza, in pozitie de ultim aparator, pe Griezmann, care scapase singur cu portarul Randolph

61' Gool Franta! Giroud castiga un duel aerian cu un adversar, tirmite pana la Griezmann, care are timp sa isi aseze mingea si inscrie al doilea sau gol din aceasta partida. Franta - Irlanda 2-1

60' Payet suteaza din afara careului, la vinclu, insa putin peste poarta irlandezilor

58' Gool Franta! Sagna centreaza perfect in careu pana la Griezmann, care inscrie cu capul de la 11 metri. Franta -Irlanda 1-1

55' Matuidi suteaza din afara careului, insa Randoph respinge in corner

52' Ocazie pentru Irlanda!McClean centreaza perfect in fata portii, Murphy nu reuseste sa ajunga la timp, mingea il depaseste, iar Lloris respinge excelent din fata lui Long, care era nemarcat

48' Franta incepe in forta repriza a doua, Payet executa o lovitura libera, Pogba deviaza cu capul pe spate la coltul lung, unde era complet liberKoscielny, dar lovitura sa de cap se duce pe langa poarta

46' A inceput repriza secunda

Final de prima repriza. Franta - Irlanda 0-1

45+1' Francezii forteaza egalarea, insa apararea irlandezilor este de neinvins. Suturile lui Payet si Griezmann au fost blocate de fundasii Irlandei

41' Lovitura libera a irlandezilor, mingea ajuge la Daryl Murphy, dar lovitura sa de cap trece putin pe langa poarta lui Lloris

24' Pogba executa la vinclu o lovitura libera de la aproximativ 30 de metri, dar Radolph intervine foarte bine si respinge

22' Griezmann prinde un sut din afara careului, insa Randolph retine fara probleme

21' Daryl Murphy suteaza din unghi, insa Lloris intervine si respinge pana la Hendrick. Mijlocasul irlandez suteaza slab, iar portarul Frantei reuseste sa retina

19' Lovitura libera pentru francezi, executa Payet, Griezmann reia cu capul pe spate, dar mingea ajunge in bratele lui Randolph

12' Giroud se inalta la o centrare a lui Griezmann, dar rateaza preluarea. Irlandezul Murphy a reusit sa respinga mingea in corner

9' Griezmann primeste in careu o centrare de pe partea stanga, de la Pogba, insa lovitura sa de cap nu prinde spatiul portii

3' Gool Irlanda! Brady executa lovitura de pedeapsa si inscrie cu un sut superb. Mingea se duce in bara, apoi intra in plasa. Franta - Irlanda 0-1

2' Penalty pentru Irlanda!Pogba il faulteaza in careu pe Shane Long, iar arbitrul Rizzoli dicteaza lovitura de la 11 metri.

A inceput meciul de pe Stade des Lumieres. Irlanda a avut lovitura de start

Echipele de start:

Franta: Lloris – Sagna, Rami, Koscielny, Evra – Pogba, Kante, Matuidi – Griezmann, Giroud, Payet. Antrenor: Didier Deschamps.

Irlanda: Randolph – Coleman, Duffy, Keogh, Ward – Hendrick, McClean, McCarthy, Brady – Murphy – Long. Antrenor: Martin O’Neill.

Franta a terminat neinvinsa faza grupelor si a castigat Grupa A, cu 7 puncte. Francezii s-au impus in meciul de deschidere de la Euro 2016 contra Romaniei, scor 2-1. In a doua etapa, au castigat cu Albania, scor 2-0, si au remizat in ultimul meci cu Elvetia, scor 0-0.

Din Grupa A, s-a mai calificat Elvetia, care nu a reusit sa treaca de aceasta faza, dupa ce a pierdut la loviturile de departajare, scor 4-5, meciul cu Polonia din prima runda a optimilor de la Euro 2016. Dupa 90 de minute, scorul a fost 1-1.

Irlanda a obtinut o victorie surprinzatoare cu Italia, scor 1-0, in finalul ultimului meci din grupa E si s-a calificat in optimi de pe locul al treilea, cu 4 puncte. In celelalte partide disputate la Euro 2016, Irlanda a remizat cu Suedia, scor 1-1, si a fost invinsa de Belgia, scor 0-3.

Celelalte echipe din Grupa E care s-au calificat in optimi sunt Italia (loc 1, 6 puncte) si Belgia (loc 2, 6 puncte). Suedia a reusit doar un punct in cele trei partide disputate si a fost eliminata din competitie.

De 16 ori s-au mai intalnit cele doua echipe pana in prezent, fiind 6 victorii pentru Franta, 4 pentru Irlanda si 6 remize. Golaveraj: 18-14 pentru francezi.

Partida dintre Franta si Irlanda va fi condusa de arbitrul italian Nicola Rizzoli.