Tara Galilor a castigat cu Irlanda de Nord, scor 1-0, a doua optime de finala de la Euro 2016 si s-a calificat in faza sferturilor, gratie autogolului marcat de McAuley in minutul 75 al partidei de pe Parc des Princes din Paris. Galezii vor intalni in urmatoarea partida castigatoarea disputei Ungaria vs Belgia.

Jocul aratat de cele doua echipe nu s-a ridicat la nivelul unei optimi de finala, fiind foarte putine ocazii clare de a marca. Ramsey a reusit sa inscrie in minutul 19, insa din pozitie neregulamentara, iar arbitrul englez Martin Atkinson a anulat golul. De cealalta parte, Irlanda de Nord a avut o ocazie prin Jamie Ward (23'), dar sutul sau de la distanta a fost respins in corner de Hennessey.

In repriza secunda, Tara Galilor a avut cele mai mari sanse de a marca. Sam Voke a fost aproape de a deschide scorul, dupa ce a trimis cu capul din fata portii lui McGovern (53'). Bale a avut o ocazie urisa in minutul 58, cand a executat perfect o lovitura libera, insa McGovern a reusit o parada exceptionala.

Scorul final a fost stabilit in minutul 75, dupa ce McAuley a trimis in propria poarta o centrare venita de la Bale.

Sursa foto: Uefa.com/ Getty Images

Principalele momente ale partidei:

S-a terminat meciul. Tara Galilor-Irlanda de Nord 1-0

75' Autogol Irlanda de Nord! Bale centreaza in fata portii, unde se afla Robson-Kanu, insa primul care a ajuns la minge a fost McAuley, care a marcat in propria poarta

58' Gareth Bale executa puternic o lovitura libera, insa parada lui Mc Govern face ca tabela sa ramana neschimbata

53' Ocazie pentru Tara Galilor! Ramsey avanseaza in extrema dreapta si centreaza in careu pana la Sam Vokes, care trimite cu capul, insa peste poarta lui McGovern

48' Sutul lui Jamie Ward este blocat de apararea galeza

46' A inceput repriza secunda.

Arbitrul fuiera finalul primei reprize. Tara Galilor-Irlanda de Nord 0-0

35' Jocul se disputa la mijlocul terenului, niciuna dintre echipe nu vrea sa riste, iar ocaziile intarzie sa apara.Pana in acest moment, cele doua echipe afiseaza un joc care nu se ridica deloc la nivelul optimilor unui turneu final

23' Jamie Ward suteaza de la distanta, iar Hennessey trimite mingea in corner

19' Ramsey marcheaza pentru Tara Galilor, dar golul sau este anulat pentru pozitie de off-side

12' Bale trimite pana la Ramsey, dar nu reuseste sa ajunga la timp si McGovern retine fara probleme

10' Stuart Dallas suteaza puternic de la marginea careului, dar Hennessey reuseste sa respinga in corner

A inceput meciul.Lovitura de start i-a apartinut Tarii Galilor

Echipele de start:

Tara Galilor: Hennessey - Gunter, Chester, A.Williams, Davies, Taylor - Allen, Ledley, Ramsey - Vokes, Bale

Irlanda de Nord: McGovern - Hughes, McAuley, Cathcart, J. Evans - C. Evans - Ward, Norwood, Davis, Dallas - Lafferty

In mod neasteptat, Tara Galilor a reusit performanta de a castiga Grupa B, cu 6 puncte, dupa ce au castigat cu Slovacia in primul meci de la Euro 2016, scor 2-1, si s-au impus in fata Rusiei, scor 3-0. In a doua etapa, Tara Galilor a pierdut cu Anglia, scor 2-1.

Din Grupa B, s-au mai calificat Anglia (loc 2, 5 puncte) si Slovacia (loc 3, 4 puncte). Rusia a terminat pe ultimul loc, cu un punct, si a fost eliminata din competitie.

De cealalta parte, Irlanda de Nord s-a infruntat cu adversari mai puternici si s-a calificat de pe locul al treilea, cu 3 puncte, dintr-o grupa in care pornea ca outsider, cu Germania, Polonia si Ucraina. Victoria impotriva ucrainenilor, scor 2-0, le-a fost suficienta nord-irlandezilor pentru a-si asigura prima calificare din istorie la un Campionat European. In celelalte partide, Irlanda de Nord a pierdut cu Polonia (0-1) si Germania (0-1).

Germania (loc 1, 7 puncte) si Polonia (loc 2, 7 puncte) sunt celelalte echipe din Grupa C calificate in optimi. Rusia a obtinut doar un punct in cele trei partide si a fost eliminata de la Euro 2016.

Numarul intalnirilor directe este unul impresionant, cele doua echipe confruntandu-se de 96 de ori pana in prezent. Tara Galilor conduce cu 45 de victorii, Irlanda de Nord s-a impus de 27 de ori, iar 24 de partide s-au terminat la egalitate. Golaveraj: 194-133 pentru galezi