Ungaria si Portugalia au remizat in ultima partida din Grupa F, scor 3-3, oferind cel mai frumos meci de pana acum la Euro 2016. Gera a deschis scorul pentru unguri (19'), Nani a egalat in minutul 42, iar in repriza secunda, Dzsudzsak (47', 55') si Ronaldo (50', 62') si-au trecut in cont cate o dubla. Ungaria se califica in optimile de finala ale Campionatului European din Franta de pe primul loc in Grupa F, cu 5 puncte. Portughezii au reusit si ei calificarea, insa doar de pe locul al treilea, cu 3 puncte acumulate.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Portugalia va juca in optimi cu reprezentativa Croatiei, care a terminat pe primul loc in Grupa D, cu 7 puncte. Partida va avea loc pe 25 iunie, de la ora 22:00, pe Stade Felix-Bollaert din Lens.

Adversara Ungariei din runda urmatoare a Campionatului European va fi echipa de pe locul doi din Grupa E.Meciuleste programat pe 26 iunie, de la ora 22:00, pe Stadium de Toulouse.