Germania s-a impus in fata Irlandei de Nord, scor 1-0, in partida de pe Parc des Princes din Paris si a castigat Grupa C de la Euro 2016, cu 7 puncte. Mario Gomez a inscris unicul gol al meciului (30'). In cealalta partida, Polonia a invins-o pe Ucraina, scor 1-0, dupa golul marcat de Blaszczykowski (54'). Germania si Polonia sunt echipele care merg in optimile competitiei. Irlanda de Nord spera sa continue Campionatul European gratie "locurilor 3", in timp ce Ucraina a iesit pe usa din dos: niciun gol marcat si niciun punct reusit.

Se termina meciul. Irlanda de Nord - Germania 0-1

90' Ozil incearca un sut, dar mingea se duce mult pe langa poarta nord-irlandezilor

82' Kimmich dribleaza un adversar la marginea careului de 16 metri, centreaza pana la Mario Gomez, care trimite cu capul, dar McGovern intervine si trimite in corner

74' Un metru i-a lipsit lui Mario Gotze ca sa ajunga la centrarea venita in fata portii de la Hector. Nord-irlandezii scapa fara gol la aceasta faza

59' McGovern intervine excelent la un sut a lui Khedira trimis din extrema dreapta, mingea ajunge pana la Gotze, dar reluarea cu capul nu prinde spatiul portii

53' Ozil paseaza in fata portii pana la Mario Gotze, insa sutul acestuia trece putin pe langa poarta lui McGovern

52' Gotze rateaza sansa de a dubla avantajul pentru nemti. Ozil trimite o diagonala in careu pana Gotze, al carui sut a fost blocat de McGovern

46' A inceput repriza secunda

Se termina prima repriza. Irlanda de Nord - Germania 0-1

41' Ozil trimite o pasa perfecta in careu pana la Gomez, dar nu ii iese preluarea si suteaza slab in bratele lui McGovern

35' Bara Germania! Muller primeste in careu de la Gotze si suteaza de la 11 metri, dar mingea trimisa de el loveste bara transversala a portii nord-irlandezilor

30' Gool Germania! Mario Gomez deschide scorul. Faza construita frumos de nemti, Ozil paseaza in careu pana la Gomez, acesta prelungeste pana la Muller, care intoarce la acelasi Gomez si inscrie din interiorul careului de 16 metri

27' Bara pentru Germania. Kimmich avanseaza in flancul drept si centreaza in careu pana la acelasi Muller, care reia cu capul, insa mingea loveste bara

23' Thomas Muller primeste excelent la coltul careului, iar sutul sau trece putin pe langa poarta lui McGovern

11' Nemtii domina serios partida si ajung tot mai repede in careul nord-irlandezilor. Ozil suteaza slab din 6 metri si ii pune probleme lui McGovern, care reuseste pana la urma sa respinga

8' Mesut Ozil trimite in careu pana la Thomas Muller, aflat singur cu portarul McGovern, dar sutul acestuia se duce fix in portarul verzilor si tabela ramane neschimbata

A inceput meciul. Irlanda de Nord a avut lovitura de start

Echipele de start:

Irlanda de Nord: McGovern – Hughes, Cathcart, McAuley, Evans – Ward, Evans, Davis, Norwood, Dallas – Washington. Antrenor: Martin O’Neill

Germania: Neuer – Kimmich, Boateng, Hummels, Hector – Khedira, Kroos – Muller, Ozil, Gotze– Gomez. Antrenor: Joachim Low

Favorita Grupei C, Germania isi poate asigura calificarea in optimi de pe primul loc in grupa cu o victorie impotriva Irlandei de Nord. De-a lungul timpului, cele doua reprezentative s-au mai intalnit de 14 ori. Germania are avantajului scorului general, reusind sa castige de 8 ori. Nord-irlandezii s-au impus in doua partide, iar patru s-au terminat la egalitate. Golaveraj: 32-13 pentru nemti.

In primul meci de la Euro 2016, Germania a castigat cu Ucraina, scor 2-0. Mustafi (19') si Schweinsteiger (90+2') au inscris golurile victoriei. In a doua etapa a Grupei C, campioana mondiala a obtinut doar un rezultat de egalitate, scor 0-0, cu Polonia.

Irlanda de Nord si-a trecut in cont prima victorie din istorie la un turneu final european in partida cu Ucraina, scor 2-0. McAuley (49') si McGinn (90+6') au adus bucuria pentru nord-irlandezi. In celalalt meci disputat, Irlanda de Nord a fost invinsa de Polonia, scor 0-1.