Favorita clara a Grupei F de la Euro 2016, Portugalia ramane fara victorie si dupa a doua partida, lusitanii remizand, scor 0-0, cu Austria. Cristiano Ronaldo isi putea salva coechipierii in minutul 79, insa atacantul celor de la Real Madrid a ratat o lovitura de la 11 metri. Pentru a fi siguri de prezenta in optimile competitiei, portughezii sunt obligati sa invinga Ungaria, in ultimul meci din grupa.

• Joao Moutinho a fost declarat "omul partidei" dintre Portugalia si Austria, conform Uefa.com.

Austria - Islanda

• Primele doua clasate se califica direct in optimi, iar cele mai bune patru echipe de pe locul trei vor primi si ele biletele pentru urmatoarea faza a competitiei.

Cele mai importante momente ale partidei Portugalia - Austria:

85' Ronaldo inscrie cu capul, la coltul lung, insa reusita este anulata pentru o pozitie evidenta de off-side

79' Ronaldo il pacaleste pe Almer, trimite in dreapta acestuia, dar mingea loveste bara portii - Cristiano ramane fara gol marcat pana acum la Euro 2016

78' Cristiano Ronaldo este agatat in careul de 16 metri, iar Rizzoli dicteaza lovitura de la 11 metri

65' Ronaldo trimite in forta dintr-o lovitura libera, dar mingea capata inaltime si se duce peste transversala portii lui Almer

55' Almer intervine salutar in doua randuri in fata lui Cristiano Ronaldo - Prima data la un sut violent pe coltul scurt, iar apoi la o lovitura de cap

46' Sutul puternic al lui Ilsanker este respins cu dificultate de Rui Patricio

41' Vieirinha deviaza cu capul un sut periculos al lui Alaba dintr-o lovitura libera

38' Gasit la limita off-side-ului, Cristiano Ronaldo suteaza slab, iar Almer nu are nicio problema

29' Nani trimite cu capul dupa o lovitura de colt, mingea loveste bara portii lui Almer

22' O "tesatura" de pase a lusitanilor, mingea este centrata pentru Cristiano Ronaldo, insa sutul acestuia, la coltul scurt, se duce pe langa poarta austriecilor

12' Dubla ocazie pentru Portugalia: Nani si Vieirinha nu reusesc sa il invinga pe Almer (portarul Austriei a avut doua reflexe foarte bune)

6' Nani trimite cu capul peste poarta austriecilor, pozitia a fost insa una incomoda pentru fostul jucator al celor de la Manchester United

3' Prima ocazie mare de gol le apartine austriecilor: Harnik, nemarcat, se inalta si loveste mingea cu capul, insa trimite pe langa poarta din doar cativa metri

Echipe:

Portugalia: Rui Patricio - Guerreiro, Carvalho, Pepe, Vieirinha - Joao Moutinho, William Carvalho, Andre Gomes, Quaresma - Ronaldo (cpt), Nani (4-4-2)

Austria: Almer - Fuchs (cpt), Hinteregger, Prödl, Klein - Baumgartlinger, Ilsanker - Arnautović, Alaba, Harnik - Sabitzer (4-2-3-1)

Arbitru: Nicola Rizzoli (Italia)

Sursa foto: Uefa.com/ Getty Images