Cehia a obtinut primul punct in Grupa D de la Euro 2016, dupa ce a remizat cu Croatia, scor 2-2, in partida de pe Stade Geoffroy-Guichard din Saint-Etienne. Croatii au condus cu 2-0 prin golurile marcate de Perisic (37') si Rakitic (59'). Skoda a inscris primul gol al cehilor (76'), iar Necid a egalat in prelungiri din penalty, dupa ce Vida a comis hent in careu (90+3').

In minutul 86 al meciului, arbitrul Mark Clattenburg a intrerupt jocul din cauza suporterilor Croatiei, care au aruncat torte pe gazon. Croatii nu au reusit sa revina, iar cehii au controlat finalul meciului, dupa ce au fost condusi cu 2-0. In urma acestei etape, Croatia este lider in Grupa D de la Euro, cu 4 puncte, iar Cehia are doar un punct, clasandu-se pe locul 3.

Final de meci. Cehia - Croatia 2-2

90+3' Gool Cehia! Tomas Necid transforma lovitura de la 11 metri cu un sut sub bara transversala. Cehia - Croatia 2-2

90+2' Vida face hent in careu, iar arbitrul acorda penalty pentru Cehia

Meciul se reia dupa aproximativ 5 minute

86' Jocul de pe Stade Geoffroy-Guichard este oprit. Suporterii croati, aflati in peluza din spatele portii lui Cech, au aruncat torte pe gazon.

80' Ocazie pentru Croatia! Brozovic suteaza puternic din zona punctului de 11 metri, insa mingea este deviata in corner deHubnik

76' Gool Cehia! Skoda a reluat cu capul o centrare trimisa in careu de Rosicky si a redus din diferenta. Cehia - Croatia 1-2

66' Mario Mandzukic suteaza de la jumatatea careului, dar nu gaseste poarta

59' Gool Croatia! Rakitic dubleaza avantajul croatilor cu o scarita de efect si nu ii da nicio sansa lui Cech

52' Momente bune in jocul Cehiei. Ladislav Krejci a reluat pe spate o centrare trimisa in careu, dar Subasic a intervenit si a retinut

46' Croatia incepe in atac a doua parte a meciului. Ivan Rakitic suteaza, dar mingea trece pe langa poarta

46' A inceput repriza secunda

Se termina prima repriza. Cehia - Croatia 0-1

41' Ocazie pentru Croatia! Lovitura libera executata de Rakitic, sutul lui Vida trece putin pe langa poarta lui Cech

38' Gool Croatia! De aceasta data Cech este invins de Perisic, care deschide scorul cu un sut la coltul lung. Cehia - Croatia 0-1

37' Perisic suteaza puternic, insa numai interventia lui Cech face ca tabela sa ramana neschimbata

29' Croatii domina clar partida de pe Stade Geoffroy-Guichard, au o posesie de 70% si reusesc sa ajunga foarte repede in careul cehilor. Cech boxeaza un corner al croatilor, mingea ajunge la Strinic, insa suteaza peste poarta

21' Ocazie uriasa pentru Croatia! Rakitic rateaza din doar cativa metri, dupa centrarea venita de la Mandzukic. Sutul sau s-a dus mult peste poarta Cehiei

20' Croatia face pressing in careul lui Cech, care iese gresit la o centrare de pe partea stanga si lovitura de cap a lui Mario Mandzukic il loveste in spate. Scorul ramane neschimbat

8' Actiune de atac a croatilor, incheiata cu sutul de la distanta al lui Badelj, dar pe langa poarta

5' Prima actiune a Cehiei in careul Croatiei. Subasic iese la timp si retine din fata lui Lafata, scapat din marcaj de apararea croatilor

A inceput partida de la Saint-Etienne. Cehia a avut lovitura de start

Echipele de start:

Cehia: Cech - Kaderabek, Sivok, Hubnik, Limbersky - Plasil, Darida - Skalak, Rosicky, Krejci; Lafata;

Selectioner: Pavel Vrba.

Croația: Subasic - Srna, Vida, Corluka, Strinic - Badelj, Luka Modric, Perisic, Brozovic, Rakitic; Mandzukic

Selectioner: Ante Cacic.

Cele doua echipe nu s-au mai intalnit pana acum intr-un meci oficial.

In primul meci la Euro 2016, Cehia a fost la cateva minute de a obtine o remiza cu Spania, insa Pique a adus victoria spaniolilor in minutul 87'. Croatia a obtinut 3 puncte in prima partida de la Euro 2016, dupa 1-0 cu Turcia. Unicul gol al meciului a fost inscris de Luka Modric (41').

Cehia va juca urmatorul meci contra Turciei, pe 21 iunie, de la ora 22:00, pe Stade Bollaert-Delelis din Lens. Croatia o va infrunta pe Spania in ultima partida din Grupa D, pe 21 iunie, de la ora 22:00, pe Nouveau Stade de Bordeaux.

Saint-Etienne - populatie ~ 180.000 de locuitori.

Stadion: "Stade Geoffroy-Guichard"

Capacitate: 41.965 de locuri.

Este o arena renovata (ultima data in 2014), a fost inaugurata pe 13 septembrie 1931.

Dimensiuni teren: 105X68 metri. De la stadion si pana in centrul orasului sunt 4 km, iar pana la aeroport (cel mai apropiat este cel din Lyon) sunt 70 de km.