Portarul Ciprian Tatarusanu a fost cel mai bun jucator al meciului Romania - Elvetia, estimeaza BBC dupa intalnirea incheiata 1-1, miercuri, pe Parc des Princes din Paris, in Grupa A a EURO 2016, potrivit Agerpres.

Ciprian TatarusanuFoto: HotNews / DP

Tatarusanu, omul meciului, a avut trei interventii decisive in prima repriza, in fata lui Haris Seferovic, Fabian Schaer si Ricardo Rodriguez, ultimul din lovitura libera. In repriza a doua, Romania s-a strans mai bine in aparare si Tatarusanu a avut mai putin de lucru, scrie BBC.

La fel ca in meciul de deschidere, cu Franta (1-2), cand a fost ingenuncheata de golul de exceptie al lui Payet, Romania a luat si miercuri gol dupa o executie de senzatie, remarca autorul articolului.

Acesta apreciaza si evolutia buna a lui Alexandru Chipciu, care, cu viteza sa, a fost o amenintare constanta pe flancul stang.

BBC observase deja ca Bogdan Stancu a devenit al treilea jucator din istorie care inscrie doua goluri din penalty la acelasi Campionat European, dupa danezul Frank Arnesen (EURO 1984) si spaniolul Gaizka Mendieta (EURO 2000).

Stancu este in acest moment cel mai bun marcator de la EURO 2016, cu doua goluri, dar pana la meciul cu Franta nu mai inscrisese intr-o partida oficiala a nationalei din octombrie 2014 (contra Finlandei).

Unsprezecele de start de miercuri al Romaniei a fost cel mai varstnic pe care l-au aliniat vreodata "tricolorii" la un Campionat European - 29 de ani si 305 zile, noteaza BBC.