Franta a castigat pe final de meci in fata Albaniei, scor 2-0, asigurandu-si locul in optimile Euro 2016. Griezmann a marcat in minutul 90 primul gol al meciului, dupa o centrare venita de la Rami. In ultimul minut de prelungiri, Payet a dublat avantajul cu un sut la coltul lung (90+6'). Franta este lider in Grupa A de la Euro 2016, cu 6 puncte in doua meciuri disputate.

Franta a obtinut cele 3 puncte la capatul unui meci cu doar doua suturi pe poarta, ambele fiind transformate in gol. Francezii au facut o prima repriza slaba, nu au reusit sa le puna probleme albanezilor, care au fost organizati si nu le-au dat spatii jucatorilor lui Deschamps. Albania a avut o ocazie la finalul primei reprize, cand sutul din lovitura libera al lui Ledian Memushaj s-a dus putin peste poarta lui Lloris.

Franta a inceput in atac a doua repriza, si-a creat mai multe ocazii, dar golul a venit abia in minutul 90. Cea mai mare ocazie de gol a albanezilor i-a apartinut tot lui Ledian Memushaj, care a trimis in bara portii lui Lloris (52').

Se termina meciul. Franta-Albania 2-0

90+6' Gool Franta! Payet inscrie cu un sut superb la coltul lung

90' Gool Franta! Griezmann inscrie cu capul, dupa o centrare excelenta a lui Rami. Primul sut pe poarta, primul gol pentru Franta

81' Lovitura libera executa de Payet, mingea trece putin pe langa poarta. Koscielny si Rami, aflati in careu, nu au reusit sa reia spre poarta lui Berisha

69' Ocazie pentru Franta!Giroud trimite in bara, dupa centrarea lui Evra

67' Giroud reia cu capul, dupa o centrare a lui Coman, insa pe langa poarta Albaniei

63' Payet centreaza in careu pana la Laurent Koscielny, care trimite cu capul, insa peste poarta

59' Payet incearca un sut de la distanta, insa mingea nu prinde spatiul portii

53' Dimitri Payet centreaza perfect in careu pentru Pogba, care reia cu un sut puternic, dar peste poarta

52' Ocazie pentru Albania! Lovitura de cap a lui Ledian Memushaj loveste baraportii lui Lloris

46' Giroud centreaza in careu pana la Coman, care apare la finalizare si trimite cu capul putin pe langa poarta lui Berisha

46' A inceput repriza secunda

Se termina prima repriza. Niciun sut pe poarta in primele 45 de minute. Franta-Albania 0-0

45' Sutul din lovitura libera al lui Ledian Memushaj se duce putin peste poarta lui Lloris si scorul ramane neschimbat

39' Sansa de gol la primul corner al Albaniei. Mingea ajunge la Ermir Lenjani, care suteaza spre poarta, insa este blocat de un adversar

35' Acelasi Payet bate o lovitura libera, din nou mingea este trimisa cu capul de Giroud, dar peste poarta

30' Niciun sut pe poarta pentru Franta in primele 30 de minute ale acestei partide. Jucatorii lui Dechamps nu reusesc sa construiasca, albanezii sunt bine organizati

24' Hysaj centreaza in careu, Sadiku apare tarziu la finalizare si mingea este retinuta de Lloris

21' Payet trimite o pasa in careu pana la Martial, care este incomodat de un adversar si nu reuseste preluarea

14' Lenjani trage de la distanta, dar sutul sau este dezamagitor

4' Payet executa o lovitura libera, mingea ajunge pana la Giroud, care trimite cu capul, insa peste poarta lui Berisha

A inceput partida de la Marseille. Lovitura de start i-a apartinut Albaniei

Echipele de start:

Franta: Lloris - Sagna, Rami, Koscielny, Evra - Kante, Matuidi - Coman, Payet, Martial - Giroud

Antrenor: Didier Dechamps

Albania: Berisha - Hysaj, Ajeti, Mavraj, Agolli - Lila, Abrashi, Kukeli, Memushaj, Lenjani - Sadiku

Antrenor: Gianni de Biasi

Franta este favorita clara a acestei confruntari si isi poate asigura calificarea in optimi cu un succes in fata albanezilor. De patru ori s-au mai intalnit cele doua echipe, fiind tot atatea victorii pentru Franta. Golaveraj: 11-1 pentru francezi.

Franta va disputa urmatoarea partida contra Elvetiei, pe 19 iunie, la ora 22:00, pe Stade Pierre-Mauroy din Lille. Albania va juca urmatorul meci contra Romaniei, pe 19 iunie, de la ora 22:00, pe Stade des Lumieres din Lyon.