Dupa ce a invins de doua ori Olanda in preliminarii si a lasat-o in afara CE, Islanda a continuat ispravile si in Franta, acolo unde a reusit sa remizeze cu Portugalia, scor 1-1, in primul meci din istorie al nordicilor la un turneu final european. Nani (31') a deschis scorul, iar Bjarnason (50') a stabilit rezultatul final. Meciul a fost unul superb, cu multe actiuni de poarta si cu o echipa a Islandei care s-a ridicat la inaltimea semifinalistei din urma cu patru ani.

Vazuta, pe buna dreptate, mare favorita a meciului cu Islanda, Portugalia s-a lovit de o echipa foarte bine organizata, puternica din punct de vedere fizic si cu jucatori care nu s-au pierdut cu firea la duelurile cu Ronaldo si coechipierii acestuia.

Islandezii nu au refuzat fotbalul, au avut ocazii mari de gol si au meritat un rezultat de egalitate echivalent cu una din cele mai bune performante din istoria lor.

• Este primul turneu final important la care Islanda reuseste sa se califice. Nordicii sunt tara de la Euro cu cel mai mic numar de locuitori ~ 330.000.
  • Nani (Portugalia) a fost declarat "omul partidei" de catre Uefa.

Cele mai importante momente ale partidei Portugalia - Islanda:

90+3' In doua randuri, Ronaldo nu reuseste sa schimbe tabela, din doua lovituri libere. Defensiva nordica a fost la datorie

86' Finnbogason suteaza puternic dintr-o pozitie ideala, Rui Patricio respinge de sub transversala. Islanda putea da lovitura pe final de meci

85' Gasit excelent cu o centrare la limita careului mic, Cristiano Ronaldo trimite "telefonat" cu capul, iar Halldórsson respinge cu un reflex important - ocazie mare pentru lusitani

83' Pepe castiga un duel aerian, dar trimite insa peste poarta islandezilor

82' Sutul in forta al lui Ronaldo dintr-o lovitura libera de la 35 de metri este respins de nordici

78' De-abia intrat pe teren, Quaresma suteaza din unghi, la coltul scurt, dar Halldórsson este atent si respinge balonul

71' Nani reia cu capul, insa mingea se duce putin pe langa poarta islandezilor. Centrarea din lovitura libera i-a apartinut lui Guerreiro

André Gomes (60') si Raphael Guerreiro (61') il pun la incercare pe Halldórsson, insa portarul islandezilor este la post

50' Bjarnason intra in istoria Islandei, acesta marcand primul gol al nordicilor la un turneu final european. Gudmundsson a centrat perfect din extrema dreapta, iar Bjarnason a inscris cu un sut din voleu la coltul lung. Greseala mare de marcaj in defensiva lusitana. Portugalia - Islanda 1-1

47' Mingea ajunge la Ronaldo dupa o respingere gresita a islandezilor, insa sutul atacantului, cu piciorul stang, se duce la distanta de poarta lui Halldórsson

31' Actiune de PlayStation a Portugaliei: cinci atingeri consecutive de balon, iar apoi mingea ajunge la Nani, cel care deschide scorul cu un sut pe coltul scurt. Centrarea i-a apartinut lui André Gomes. Portugalia - Islanda 1-0

26' Ronaldo trece inca o data pe langa deschiderea scorului: angajat perfect, atacantul lusitan a "sters" mingea dintr-un demivoleu, iar aceasta a ajuns pana la urma in bratele lui Halldórsson

23' Vieirinha il serveste perfect pe Ronaldo, insa lovitura de cap a acestuia ocoleste vinclul portii islandeze. A doua ocazie mare pentru portughezi

21' Cristiano Ronaldo centreaza perfect, insa Nani, de la doar sase metri, trimite cu capul in portarul Halldórsson - ocazie imensa pentru lusitani

6' Portugalia nu se lasa mai prejos, iar sutul lui Danilo este deviat in corner de islandezi

3' G. Sigurdsson scapa pe un contraatac rapid al nordicilor, suteaza in doua randuri, insa Rui Patricio respinge si pastreaza tabela intacta. Dubla ocazie pentru islandezi...

Echipe:

Portugalia: Rui Patricio - Vieirinha, Carvalho, Pepe, Guerreiro - Joao Mario, Danilo, Andre Gomes - Joao Moutinho - Nani, Cristiano Ronaldo (4-3-1-2)

Islanda: Halldórsson - Skúlason, Árnason, R. Sigurdsson, Sævarsson - G. Sigurdsson, A. Gunnarsson (cpt) - B. Bjarnason, Gudmundsson - Bödvarsson, Sigthórsson (4-4-2).

Arbitru:Cüneyt Çakır, din Turcia.

De ce este Islanda una din marile surprize ale preliminariilor

Repartizata in Grupa A dupa tragerea la sorti, Islanda avea doar sanse teoretice de calificare la Euro 2016. Alaturi de nordici, din aceeasi grupa facand parte Olanda, Cehia si Turcia (Kazahstan si Letonia au completat tintarul). Nu numai ca au ajuns la turneul final din Franta, dar islandezii au reusit performanta de a castiga grupa, cu 20 de puncte. Cu doar 13 puncte, Olanda a incheiat pe un dezamagitor loc patru, ratand astfel prezenta la Campionatul European.

De-a lungul timpului, Portugalia si Islanda s-au intalnit de trei ori, lusitanii castigand in doua randuri (3-1 si 5-3: ambele dispute in preliminariile pentru Euro 2012). Remiza a fost consemnata la Euro 2016, scor 1-1. Golaverajul este 9-5 pentru Ronaldo si compania.

Saint-Etienne - populatie ~ 180.000 de locuitori.

Stadion: "Stade Geoffroy-Guichard"

Capacitate: 41.965 de locuri.

Este o arena renovata (ultima data in 2014), a fost inaugurata pe 13 septembrie 1931.

Dimensiuni teren: 105X68 metri. De la stadion si pana in centrul orasului sunt 4 km, iar pana la aeroport (cel mai apropiat este cel din Lyon) sunt 70 de km.