Ungaria a castigat cu 2-0 primul meci al grupei F de la Euro 2016 si a obtinut a 11-a victorie impotriva Austriei, care pornea ca favorita in aceasta partida. Szalai a deschis scorul in minutul 63', dupa o pasa perfecta a lui Kleinheisler. In minutul 87, Stieber si-a incheiat cursa cu un lob exceptional peste Almer si a stabilit scorul final.

Desi a inceput in ofensiva partida de pe stadionul Matmut Atlantique din Bordeaux, cu o bara a lui Alaba, Austria a fost depasita de atacurile Ungariei, care a terminat in atac prima repriza. Dzsudzsak a trimis periculos pe langa poarta lui Almer, dupa o pasa a lui Kleinheisler (43'). Imediat dupa ce Szalai a inscris golul de 1-0, Dragovic a primit al doilea cartonas galben si a fost eliminat, dupa o intrare cu talpa asupra unui adversar (67').

Final de meci. Austria-Ungaria 0-2

90+4' Arnautovic incearca un sut de la marginea careului, insa Kiraly retine

87' Gool Ungaria! Stieber inscrie pentru 2-0, cu un lob super peste Almer

74' Ocazie pentru Austria! Marcel Sabitzer este servit in careu, dar sutul sau din prima trece pe langa poarta lui Kiraly

71' Nemeth suteaza puternic de la marginea careului, insa Almer intervine si deviaza mingea in corner

67' Eliminare la Austria! Dragovic primeste al doilea cartonas galben si este trimis la vestiare, dupa o intrare cu talpa asupra unui adversar

62' Gool Ungaria! Kleinheisler ii paseaza lui Szalai, aflat la limita ofsaidului, care deschide scorul pentru Ungaria

55' Dzsudzsak suteaza puternic din afara careului de 16 metri, insa portarul Almer este atent si respinge in corner

46' A inceput repriza secunda

Se termina prima repriza. Austria-Ungaria 0-0

43' Ocazie importanta si pentru Ungaria. Kleinheisler paseaza in careu pana la Dzsudzsak, dar sutul sau nu prinde spatiul portii

42' Faza de contraatac a Austriei, Arnautovic timite o pasa cu calcaiul in fata portii, dar mingea ajunge la Harnik, care trimite pe langa poarta

36' Ocazie pentru Austria! Marc Janko prelungeste cu capul pana la Zlatko Junuzovic, care suteaza puternic cu pamantul, insa Kiraly intervine si scoate mingea in corner

35' Dzsudzsak executa o lovitura libera, mingea ajunge la Adam Szalai, care trimite cu capul, dar rateaza tinta

23' Zoltan Gera suteaza pe jos de la distanta, insa Almer retine fara probleme

16' Adam Szalai incearca un sut de la 20 de metri, dar lovitura este blocata de un aparator al Austriei

10' David Alaba suteaza din prima, dupa o centrare venita din flancul stang, dar Kiraly retine

1' Austria incepe in forta acest meci. David Alaba trimite in bara, dupa prima actiune de atac a austriecilor

A inceputpartida din Bordeaux. Lovitura de start i-a apartinutAustriei

Echipe de start:

Austria: Almer – Klein, Dragovic, Hinteregger, Fuchs – Alaba, Baumgartlinger – Harnik, Arnautovic, Januzovic – Janko.

Antrenor: Marcel Koller

Ungaria: Kiraly – Kadar, Lang, Guzmics, Fiola – Gera, Nagy – Dzsudzsak, Kleineisler, Nemeth – Szalai

Antrenor: Bernd Storck

Cele doua echipe s-au mai intalnit de 15 ori pana acum. Ungaria conduce detasat bilantul cu 10 victorii, in timp ce Austria a reusit sa castige doar o singura data. Patru partide s-au incheiat la egalitate.

Singura prezenta de pana acum a Austriei la un turneu final al Campionatului European a fost la Euro 2008, cand a participat in calitate de gazda impreuna cu reprezentativa Elvetiei. Austriecii nu au reusit sa treaca de grupe. Jucatorii lui Marcel Koller s-au calificat la Euro de pe primul loc in grupa preliminara, cu 9 victorii din 10 meciuri disputate.

Ungaria nu mai reusise calificarea la Euro de la editia din 1972. Dupa ce a terminat pe locul trei grupa din preliminarii, in care s-a aflat si Romania, echipa lui Bernd Storck a reusit calificarea la Euro 2016 in urma unui baraj castigat impotriva Norvegiei, scor 3-1 la general.

Din Grupa F mai fac parte Portugalia si Islanda. Austria va disputa urmatoarea partida contra Portugaliei, pe 18 iunie, la ora 22:00, pe Parc des Princes din Paris. Ungaria va juca urmatorul meci contra Islandei, pe 18 iunie, de la ora 19:00, pe Stade Vélodrome din Marseille.