Denis Alibec a fost unul protagonistii partidei tricolorilor cu Franta (pierduta cu 2-1), desi nu a avut o evolutie stralucita. Cautat la debutul reprizei secunde pentru a fi trimis la incalzire si introdus pe teren, atacantul Astrei Giurgiu a fost gasit...in vestiar, acolo unde fuma, sustine Gazeta Sporturilor.

Denis Alibec, in tricoul RomanieiFoto: frf.ro

La putin timp dupa ce a fost reluata repriza a doua, Anghel Iordanescu a comandat iesirea lui Denis la incalzire, pentru a putea fi introdus pe teren in jurul minutului 60.

Secundul Viorel Moldovan "a fost obligat" sa observe insa absenta tricolorului de pe banca tehnica, desi repriza a doua era in plina desfasurare.

Alibec a putut fi gasit in vestiarul tricolorilor, acolo unde fuma. Pana la urma, Denis a fost introdus pe teren in minutul 61, insa evoluatia sa a fost una palida.

Conform Gazetei Sporturilor, Anghel Iordanescu nu l-a exclus pe Alibec (25 de ani) din lot pentru a nu afecta imaginea Romaniei inainte de meciurile cu Elvetia si Albania.

Care a fost raspunsul lui Denis Alibec

"M-am incalzit la pauza, normal, si apoi m-am dus la vestiar ca sa schimb ghetele. M-am intors si totul a fost ok. Nu m-am certat cu nimeni, nu se pune problema de asa ceva. Nu stiu cine ar arunca astfel de informatii, doar ca sa imi faca rau. Eu ma pregatesc cat se poate de serios. Urmeaza un meci greu, decisiv, asa ca gndul meu nu sta decat la echipa nationala.

Au fost in trecut acele episoade, cu pozele respective, si de atunci s-a pus o eticheta. Repet, nu am facut asa ceva, nu inteleg cine imi vrea raul, dar eu voi raspunde pe teren. N-am timp de certuri, sunt la EURO 2016 si vreau sa ajut Romania sa ajunga din nou in fazele superioare. Sper sa am sansa sa joc mai mult, dar asta decide doar selectionerul" - Denis Alibec pentru Gsp.ro.

Romania va intalni Elvetia in urmatoarea partida de la Euro 2016, meci care va avea loc miercuri, 15 iunie, pe "Parc des Princes" din Paris, de la ora 19:00. Disputa va fi LiveText pe HotNews.ro.