Irlanda a marcat ambele goluri ale partidei cu Suedia (Grupa E de la Euro 2016), insa "verzii" au fost nevoiti sa se multumesca doar cu o remiza la meciul de debut in turneul final european (1-1). Hoolahan a deschis scorul (48'), iar coechipierul Clark a inchis tabela cu un autogol (71') - centrarea i-a apartinut lui Ibrahimovic. Meciul a avut loc pe "Stade de France" (73419 spectatori), arena unde un colet suspect a pus pe jar autoritatile franceze cu doar doua ore inainte de startul disputei. A fost, din fericire, o alarma falsa.

• Wes Hoolahan (Irlanda) a fost declarat "omul meciului" de catre Uefa.

Grupa E, componenta:Belgia, Italia, Irlanda si Suedia.

Principalele faze ale partidei Irlanda vs Suedia:

82' Olsson centreaza paralel cu linia careului de sase metri, Ibrahimovic nu reuseste sa ajunga pentru a impinge mingea in poarta

71' Ibrahimovic ia o actiune pe cont propriu, patrunde pe stanga, centreaza in fata portii, iar Clark deviaza nefericit in propria poarta. Irlanda - Suedia 1-1

60' Iese in evidenta si Zlatan: o centrare de pe partea stanga este trimisa spre poarta de Ibrahimovic - mingea se duce cam la jumatate de metru pe langa poarta irlandezilor

50' Aparararea irlandeza respinge gresit o minge, iar Forsberg (dintr-o pozitie perfecta) suteaza violent, insa mingea se duce pe langa poarta

48' Coleman are o incursiune superba pe partea dreapta, intoarce un adversar, centreaza perfect, iar Hoolahan deschide scorul cu un sut perfect, din demivoleu, la coltul lung. Irlanda - Suedia 1-0

46' Isaksson se intinde si retine sutul lui Hendrick

41' Centrare periculoasa a lui Brady, la intalnire, insa Long nu ajunge pentru a devia decisiv

39' Faza fixa pentru Suedia - din mai multe devieri, mingea ajunge la Ibrahimovic, insa sutul acestuia, dintre doi fundasi, se duce departe de poarta irlandezilor

32' Hendrick suteaza puternic, cu efect interior, mingea loveste transversala portii suedeze. Isaksson era doar un simplu spectator

29' Brady vine din extrema stanga, patrunde pana in centrul terenului (la aproximativ 17 metri de poarta suedeza), iar de acolo suteaza puternic, putin peste transversala portii lui Isaksson

21' Ibrahimovic suteaza intr-un coechipier dintr-o lovitura libera de la 35 de metri

17' Lovitura de colt pentru Irlanda: Clark prelungeste cu capul, insa O'Shea nu ajunge sa impinga mingea in poarta. Ocazie importanta pentru Irlanda

10' Prima actiune mai importanta a disputei: Hendrick (Irlanda) suteaza puternic, insa Isaksson pastreaza tabela intacta cu un reflex bun

Echipe:

Irlanda: Randolph - Brady, Clark, O'Shea, Coleman - Hendrick, Whelan, McCarthy - Hoolahan - Long, Walters (4-3-1-2)

Suedia: Isaksson - Olsson, Granqvist, Lindelof, Lustig - Forsberg, Kallstrom, Lewich, Sebastian Larsson - Ibrahimovic (cpt), Marcus Berg (4-4-2).

Arbitru: Milorad Mažić (Serbia)

Irlanda si Suedia s-au intalnit de 9 ori. Doua victorii pentru Irlanda, patru pentru Suedia si trei remize. Golaveraj: 12-8 pentru nordici.

Sursa foto: Uefa/ Getty Images