Primul meci din Grupa C se incheie cu victoria Poloniei in fata Irlandei de Nord, scor 1-0, fiind si prima partida castigata de polonezi la un Campionat European. Unicul gol al confruntarii de pe stadionul Allianz Riviera din Nice a fost inscris de Arkadiusz Milik, dupa o centrare foarte buna a lui Blazszczykowski (51').

La capatul unui meci cu un joc anost, care nu s-a ridicat deloc la nivelul unei partide de Campionat European, debutanta in aceasta competitie, Irlanda de Nord nu a reusit nicio ocazie clara la poarta lui Szczesny.

In urma acestui rezultat, Polonia obtine 3 puncte si se afla pe primul loc in Grupa C. Celelalte doua contracandidate sunt Germania si Ucraina.

Hategan fluiera finalul partidei. Polonia-Irlanda de Nord 1-0

90+2' Szczesny nu se intelege cu Piszczek si iese gresit la o minge, dar scorul de pe tabela ramane acelasi.

86' Fundasii polonezi il scapa din marcaj pe Steven Davis, care trece pe langa minge dintr-o pozitie ideala de a marca

82' Arek Milik suteaza de la distanta, dar portarul Irlandei de Nord reuseste sa retina

71' Prima ocazie si pentru Irlanda de Nord. Washington a incercat sa profite de eroarea din defensiva Poloniei, insa Szczesny a intervenit la timp si a blocat sutul

67' Primul corner al Irlandei de Nord vine abia in repriza secunda. Chris Baird executa cornerul, dar nord-irlandezii nu reusesc sa le puna probleme polonezilor

51' Gool Polonia! Blazszczykowski trimite o pasa perfecta in careu catre Milik, care inscrie cu un sut la coltul scurt. Polonia-Irlanda de Nord 1-0

46' Se fluiera startul reprizei secunde

Statistica ingrijoratoare pentru Irlanda de Nord, aflata in premiera la un turneu final european. Niciun sut spre poarta in prima repriza.

Se termina prima repriza. Polonia-Irlanda de Nord 0-0

39' Bartosz Kapustka suteaza puternic din intoarcere, dar McGovern trimite in corner

31' Ocazie importanta pentru Polonia! Milik a sutat peste poarta din doar cativa metri, dupa o centrare foarte buna trimisa de Piszczel

29' Arek Milik a incercat un sut de la distanta, dar McGovern reuseste sa retina

12' Inceputul partidei este dominat de Polonia, nord-irlandezii nu reusesc sa iasa din propria jumatate de teren

Ovidiu Hategan fluiera inceputul meciului. Irlanda de Nord are lovitura de start

Echipe:

Polonia: Szczesny - Piszczek, Glik, Pazdan, Jedrzejczyk - Blazszczykowski, Maczynski, Krychowiak, Kapustka - Milik, Lewandowski.

Antrenor: Adan Nawalka.

Irlanda de Nord: McGovern - McLaughlin, Cathcart, J. Evans, McAuley - Mcnair, Norwood, S. Davis, Baird - Lafferty.

Antrenor: Michael O’Neill.

De-a lungul timpului, Polonia si Irlanda de Nord s-au mai intalnit de sapte ori, irlandezii conducand la scorul general cu 3-2, celelalte doua partide terminandu-se la egalitate. Ultima data, Polonia si Irlanda de Nord s-au infruntat in campania de calificare la mondialul din Africa de Sud (2010), cand Irlanda de Nord a remizat in Polonia, scor 1-1, dupa 3-2 pe teren propriu.

Germania si Ucraina sunt celelalte doua echipe din Grupa C.