Croatia ramane neinvinsa in fata Turciei, dupa victoria obtinuta in primul meci din Grupa D de la Euro 2016, scor 1-0. Partida de pe Parc des Princes s-a terminat doar cu scorul de 1-0, desi croatii au trimis mingea de doua ori in bara portii lui Volkan Babacan. Luka Modric a marcat unicul gol la meciului in minutul 41', dupa un sut exceptional de la distanta.

Croatia a dominat partida, Srna (52') si Perisic (72') trimitand pe rand in bara transversala a portii lui Babacan. Turcii au avut o sansa mare de a marca in minutul 29', la scorul de 0-0, cand Danijel Subasic a retinut pe linia portii mingea trimisa cu capul de Ozan Tufan.

In urma acestui rezultat, Croatia acumuleaza 3 puncte in grupa D, din care mai fac parte Cehia si Spania.

Final de meci. Turcia-Croatia 0-1

83' O noua sansa de gol pentru Croatia. Ivan Rakitic ii paseaza perfect lui Perisic, care este blocat de portarul Volkan Babacan

79' Dupa o eroare in apararea turca, Babacan intervine salvator la o lovitura cu capul a lui Brozovic si trimite mingea in corner

72' Ocazie pentru Croatia! Perisic s-a inaltat foarte bine la o centrare a lui Mandzukic, insa mingea loveste pentru a doua oara bara transversala

67' Sansa uriasa pentru Croatia! Venit din extrema stanga, Perisic centreaza in careu, dar Brozovic, aflat singur in fata portii, rateaza interceptia

61' Brozovic reia spectaculos in careu, dar mingea nu prinde spatiul portii si scorul ramane acelasi

54' Perisic centreaza in careu, portarul Babacan iese si respinge pana la Srna, care suteaza insa cu stangul si mingea se duce pe langa poarta Turciei

52' Bara pentru Croatia!Darijo Srna executa foarte bine o lovitura libera, insa mingea loveste bara transversala

48' Executie spectaculoasa a atacantului Volkan Sen, voleul din intoarcere este oprit insa de apararea Croatiei

46' Incepe repriza secunda

Final de repriza. Turcia-Croatia 1-0

41' Gool Croatia! Mijlocasul lui Real Madrid, Luka Modric deschide scorul cu un sut exceptional de la distanta, fara nicio reactie din partea lui Babacan

38' Bozovic centreaza in careu, mingea ajunge la Mandzukic, care suteaza, insa Babacan prinde fara nicio problema

29' Ocazie uriasa pentru Turcia! Ozan Tufan a fost foarte aproape de deschiderea scorului, trimite cu capul, dupa o centrare venita din flancul drept, insa portarul Danijel Subasic retine pe linia portii

28' Ocazie pentru Croatia! Milan Badelj suteaza de la marginea careului, insa portarul Babacan retine si tabela ramane neschimbata

22' Brozovic incearca o reluare cu capul, dupa o centrare venita de la Persic, dar este incomodat de fundasii turci si trimite peste poarta

19' Fotbalul lipseste pe Parc des Princes. Nicio ocazie importanta, ritmul jocului este lent, cele doua echipe se apara foarte bine

Incepe partida de pe "Parc des Princes". Lovitura de start ii apartine Turciei

Echipe:

Turcia: Volkan Babacan - Caner Erkin, Hakan Balta, Mehmet Topal, Gokhan Gonul - Oguzhan Ozyakup, Selcuk Inan, Ozan Tufan - Arda Turan, Cenk Tosun, Hakan Calhanoglu.

Antrenor: Fatih Terim.

Croația: Subasic - Srna, Corluka, Vida, Strinic - Modric, Badelj - Brozovic, Rakitic, Perisic - Mandzukic.

Antrenor: Ante Cacic.

Cele doua tari s-au mai intalnit de patru ori, croatii avand doua victorii, restul terminandu-se la egalitate. Turcia si Croatia se vor infrunta pentru a treia oara la un turneu final european. Cele doua echipe s-au confruntat ultima data in play-off-ul pentru Euro 2012, partida castigata de Croatia, scor 3-0, dupa 0-0 in meciul tur de pe teren propriu. O alta intalnire a fost in sferturile de finala ale Euro 2008, cand Turcia s-a impus la loviturile de departajare, scorul fiind egal, 0-0, la finalul celor 90 de minute regulamentare. La Campionatul European din 1996, Croatia a castigat cu scorul de 1-0.

Celelalte echipe din Grupa D sunt Cehia si Spania.