Romania castiga contra Georgiei, scor 5-1, in ultimul meci amical dinaintea inceperii Campionatului European de fotbal. Tricolorii o vor infrunta pe Franta in meciul de deschidere al Campionatului European, pe 10 iunie, la Saint-Denis.

Bucuria spectatorilor, dupa golul lui Nicusor StanciuFoto: Hotnews

Romania a obtinut o victorie de moral, ajutata insa si de nationala Georgiei, care a marcat in proprie poarta de doua ori. Va fi oare suficient acest rezultat pentru ca jucatorii sa evolueze la fel de bine si in jocul cu Franta, de pe 10 iunie?

Romania a inceput excelent partida, profitand de erorile comise de defensiva georgienilor, marcand doua goluri in primele doua minute de joc. Adi Popa a deschis scorul in minutul 2, iar imediat dupa, in minutul 3, Rat a centrat in careu, iar capitanul Georgiei, Amisulashvili, a trimis in propria poarta.

Jucatorii lui Iordanescu au inceput bine si repriza secunda, Nicusor Stanciu marcand pentru 3-0, dupa o noua greseala a defensivei Georgiei (49'). Oaspetii nu i-au pus probleme lui Tatarusanu, reusind sa inscrie prin autogolul lui Cosmin Moti (67'). Pana la final, tricolorii au mai marcat de doua ori, prin Torje (80'), dar si printr-un autogol al lui Amisulashvili, care a deviat in proprie poarta un sut de la distanta al lui Keseru (87').

Desfasurarea LiveText a partidei Romania - Georgia:

Final de meci. Romania-Georgia 5-1

90+1' Moti blocheaza o actiune periculoasa a lui Kvilitaia

90' 3 minute de prelungiri pentru repriza secunda

87' Autogol Georgia! Amisulashvili deviaza in proprie poarta un sut de la distanta al lui Keseru

84' O noua schimbare pentru tricolori: iese Pintilii, intra Sanmartean

83' Schimbare pentru Romania: iese Nicusor Stanciu, intra Alibec

80' Gool Romania! Liber cu portarul, Torje inscrie, dupa o pasa a lui Chipciu

77' Schimbare la georgieni: iese Dvalishvili, intra Kvilitaia

76' Chipciu trimite peste poarta dintr-o pozitie favorabila, dupa o pasa venita de la Torje

70' Dubla schimbare pentru Romania: iese Adi Popa, intra Keseru; iese Stancu, intra Torje

67' Autogol Romania! Mcedlidze il pune in dificultate pe Moti, care deviaza mingea in poarta lui Tatarusanu, dupa o centrare venita din partea stanga

64' Dubla schimbare si la georgieni: iese Navalovski, intra Kvekveskiri; iese Aburjania, intra Tsiskaridze

64' Dubla schimbare in echipa Romaniei: iese Andone, intra Chipciu; iese Hoban, intra Prepelita

62' Hoban suteaza de la distanta, insa mult peste poarta lui Kavaskhvadze

59' Pintilii trimite o pasa excelenta in careu pentru Florin Andone, dar atacantul nu reuseste preluarea

57' Lovitura libera pentru Romania, de la 20 metri. Stanciu suteaza putin peste poarta

54'Hoban suteaza puternic din marginea careului, dupa o pasa a lui Adi Popa, mingea trece insa pe langa poarta georgienilor

49' Gool Romania! O noua greaseala a defensivei georgienilor, Nicusor Stanciu patrunde in careu si inscrie

46' Incepe repriza secunda

Se termina prima repriza. Romania-Georgia 2-0

45' Prima repriza este prelungita cu un minut

41' Florin Andone primeste o pasa excelenta de la Grigore, dribleaza la marginea careului, centreaza, insa niciun tricolor nu se afla la preluare, iar defensiva Georgiei trimite in corner

34' Adi Popa ii paseaza lui Florin Andone, care incearca o preluare spectaculoasa, dar mingea este trimisa in plasa laterala a portii lui Kavaskhvadze

33' Schimbare pentru Georgia: iese Lasha Dvali, intra Levan Mcedlidze

30' Okriashvili executa un corner, mingea este respinsa de apararea Romaniei pana la Qazaishvili, care suteaza din marginea careului si ii pune probleme lui Tatarusanu

26' Kverkvelia reia spre poarta, dupa un corner executat de Okriashvili. Tatarusanu respinge insa in corner

20' Bara Romania! Adi Popa a fost aproape sa inscrie, dupa ce a trimis in bara un sut din marginea careului de 16 metri

18' Ocazie pentru Romania. Stancu este liber in careu si trimite in bara, dupa o noua eroare a defensivei georgienilor

17' Joc confuz de minute bune la mijlocul terenului, galeria Romaniei s-a dezmortit si canta frumos

11' Nicusor Stanciu suteaza de la marginea careului, dar portarul Kavaskhvadze prinde fara probleme

3' Autogol Georgia! Rat centreaza in careu, iar capitanul Georgiei, Amisulashvili, trimite in propria poarta

2' Gool Romania. Adi Popa deschide scorul, dupa o greseala in defensiva georgienilor

1'Incepe meciul de pe Arena Nationala. Romania are lovitura de start

Se intoneaza cele doua imnuri

Echipele intra pe teren

Adi Mutu, caruia FRF i-a multumit pentru activitate, a stat citeva secunde pe gazon si i-a salutat pe spectatori

Atmosfera de vacanta pe stadion, spectatorii (cam putini) sunt relaxati

Echipa de start a Romaniei: Tatarusanu - Sapunaru, Grigore, Moti, Rat - Pintilii, Hoban - Popa, Stanciu, Stancu - Andone

In ultimul turneu de pregatire, din Italia, unde Romania a disputat doua amicale, tricolorii au remizat cu R. D. Congo (1-1) si au pierdut in fata Ucrainei (3-4). Confruntarea cu Georgia este ultima sansa a elevilor lui Iordanescu de a-si imbunatati jocul inainte de plecarea in Franta.

Fanii nationalei vor avea parte de momente speciale inainte de inceperea jocului cu Georgia. FRF a pregatit prezentarea staff-ului Romaniei si a celor 23 de jucatori care vor evolua la turneul final. Tot inainte de inceperea partidei, un moment ii va fi dedicat si lui Adrian Mutu, care va fi premiat de FRF pentru intrega sa activitate de fotbalist, dupa ce fostul atacant si-a anuntat retragerea.

"Abia astept sa vin sa-i salut pe suporterii echipei naționale. Nu stiu ce pun la cale cei de la FRF. Voi fi acolo si voi vedea”, a anuntat Mutu, conform ProTV.

Rezultatele confruntarilor cu Georgia sunt favorabile nationalei Romaniei, care a castigat 4 meciuri din 6 si a terminat doua partide la egalitate. Golaverajul este 14-3 in favoarea tricolorilor.

Ultima intalnire cu Georgia a fost tot un meci de pregatire, care a avut loc în noiembrie 2008, la Bucuresti, cand reprezentativa noastra s-a impus cu 2-1. Pentru Romania au marcat Ciprian Marica si Dorin Goian.