Concordia Chiajna si-a asigurat mentinerea in Liga I de fotbal, marti seara, dupa ce a invins-o in deplasare pe Petrolul Ploiesti cu scorul 1-0 (1-0), in etapa a 13-a a fazei play-out, informeaza Agerpres.

Unicul gol al partidei a fost reusit de Michael Odibe (16), cu capul, in urma unei faze fixe.

Concordia a ratat mai multe ocazii mari de gol, printre care si un penalty, prin ucraineanul Artem Milevski (52), care nu a reusit nici sa impinga mingea in plasa dupa ce portarul Iustin Popescu a respins in prima faza. Tot Milevski a ratat singur cu Popescu in minutul 87. Marius Pena si Christian Obodo au ratat si ei situatii mari, in minutul 5.

Petrolul a avut o bara, prin Michele Paolucci (21).

Petrolul, echipa deja retrogradata din Liga I, a disputat ultimul sau joc pe teren propriu in acest campionat.