CFR Cluj este noua detinatoare a Cupei Romaniei dupa ce a invis la penaltyuri Dinamo, scor 7-6. Dupa cele 90 de minute regulamentare scorul a fost 2-2. Dinamo a inceput mai bine partida si a controlat prima repriza, intrand la pauza cu un avantaj de doua goluri. La reluare, CFR a redus repede din diferenta si a reusit egalarea in ultimul minut de joc. La loviturile de departajare, singurara ratare a facut diferenta. Penaltyul executat de Dorin Rotariu a fost aparat de Marc.

Cupa RomanieiFoto: frf.ro

Meciul s-a jucat sub semnul comemorarii lui Patrick Ekeng, fotbalistul lui Dinamo mort pe teren in conditii inca neelucidate in urma cu doua saptamani. Galeria lui Dinamo a realizat o coregrafie exceptionala in tribune, iar in minutul 14 (numarul purtat de Ekeng pe tricou) meciul s-a intrerupt pentru un moment de reculegere.

Desfasurarea partidei:

6-7. Juan Carlos marcheaza. CFR Cluj castiga Cupa Romaniei.

3-2. Bicfalvi marcheaza.

Min 120: Fluier final. Urmeaza loviturile de departajare.

Min 106: Incepe repriza a doua a prelungirilor.

Min 105: Finalul primei reprize a prelungirilor.

Min 91: Startul primei reprize de prelungiri.

Min 90+4: Meciul intra in prelungiri.

Min 90: GOOOL CFR Cluj. Cristian Lopez egaleaza cu capul dupa o lovitura libera.

Min 47: GOOOL CFR Cluj. Juan Carlos inscrie cu un sut din afara careului

Min 46: Incepe repriza secunda.

Min 45: Pauza pe Arena Nationala.

Min 35: GOOOL Dinamo. Eric Bicfalvi marcheaza cu o lovitura de cap de la 6 m dupa o centrare din stanga.

Min 23:GOOOL Dinamo. Gnohere executa lovitura de la 11 m si deschide scorul.

Min 22: Penalty pentru Dinamo, dupa un fault al lui Andrei Muresan la Gnohere.

Min 14: Meciul a fost oprit pentru un moment de reculegere in memoria lui Patrick Ekeng.

Min 1: Startul partidei.

Echipele de start:

Dinamo: Cerniauskas - Hanca, Puljic, Mevlja, St. Filip - P. Anton (cpt) - D. Rotariu, Bicfalvi, Palic, Kortzorg - Gnohere;

Rezerve: Mutiu - Nedelcearu, Bartalstovu, I. Serban, A. Marc, V. Lazar, Vl. Olteanu;

Antrenor: Mircea Rednic;

CFR: T. Marc - T. Lopes, Larie, A. Muresan, Camora (cpt) - Gomelt, Petrucci, J. Carlos Ruiz - Jakolis, Bud, Nouvier;

Rezerve: Vitca - Nascimento, Cr. Lopez, L. Goian, Beleck, D. Filipe Coelho, Vitor Bruno;

Antrenor: Antonio Conceicao.