Astra Giurgiu si-a respectat blazonul si a castigat partida cu Dinamo Bucuresti, scor 4-2, chiar daca elevii lui Sumudica erau deja campioni dupa ce Steaua nu a reusit sa castige ieri. A fost un nou meci mare reusit de Alibec, care a marcat si a pasat decisiv.

CampioniiFoto: afcastragiurgiu.ro

Dinamo a dominat prima repriza si a condus cu 2-1 la pauza prin golurile marcate de A. Palici (min 16) si V. Lazar (min 42). Astra a marcat prin Maranhao in minutul 31, iar acuzele din tabara stelista ca giurgiuvenii nu vor mai fi motivati sa joace, iar Dinamo se va impune usor, prindeau contur.

A urmat insa o repriza umitoare pentru elevii lui Sumudica, condusi magistral de un Alibec in mare forma. Astra a reusit sa marcheze de 3 ori si a ratat alte ocazii mari pana in finalul meciului. Alibec a egalat in minutul 48, iar apoi s-a remarcat tanarul Alex Ionita care a reusit o dubla (min 56 si 64).