Liderul Astra Giurgiu s-a distantat la trei puncte de Steaua (ocupanta locului secund), dupa ce formatia pregatita de Laurentiu Reghecampf a remizat, scor 1-1, in derbiul cu Dinamo, disputat pe "Arena Nationala". Autogolul lui Steliano Filip (16') a produs deschiderea scorului, in timp ce Gnohere (48') a stabilit scorul final. Etapa viitoare vom avea duelul dintre Astra si Steaua, unul care ar putea avea o importanta mare in stabilirea noii campioane a Romaniei.

Final de partida: Steaua - Dinamo 1-1

90+3' Sutul lui Anton se duce mult pe langa poarta lui Nita - a fost ultima faza a partidei de pe Arena Nationala

90+1' Nedelcearu nu reuseste sa trimita cu capul din doar cativa metri (a sters doar mingea) - Dinamo a trecut pe langa o reusita care ar fi putut fi echivalenta cu victoria

90+1' Pintilii primeste al doilea cartonas galben si este eliminat

S-au aratat trei minute de prelungire

89' Alex Chipciu este inlocuit de Lucian Filip

48.632 spectatori pe Arena Nationala la meciul Steaua - Dinamo

Steaua ataca in continuare, insa totusi lipseste ultima pasa din constructia ros-albastrilor

80' Romario Kortzorg este inlocuit de Olteanu la Dinamo

77' Hamroun centreaza perfect, insa sutul lui Tade se duce in peluza - inca o ocazie importanta pentru Steaua

75' Adi Popa centreaza de pe partea dreapta, insa Tade este blocat in momentul devierii. Ramane 1-1

Steaua ataca cu toate liniile, defensiva lui Dinamo rezista cu dificultate

73' Adi Popa nu reuseste sa trimita in fara portii o centrare

72' Tade isi incearca norocul din unghi, Cerniauskas prinde insa fara probleme

68' Bourceanu a fost inlocuit de Tade - in sfarsit, Steaua are un varf de meserie pe teren

66' Adi Popa dribleaza trei adversari, insa intarzie sutul si faza ramane fara rezultat pe tabela de marcaj

66' Nedelcearu i-a luat locul lui Dorin Rotariu

65' Gnohere primeste cartonasul galben

60' Tamas este inlocuit de Gabi Enache la Steaua

59' Stanciu trimite perfect, pe pozitie viitoare, pentru Hamroun, insa sutul acestuia este unul telefonat, iar Cerniauskas nu are nicio emotie

57' Ocazie imensa pentru Dinamo: Dorin Rotariu este gasit cu o pasa ideala la sapte-opt metri de poarta de Gnohere, suteaza, insa Nita respinge incredibil in corner. Desi a parut o pozitie clara de off-side, Rotariu a fost tinut in joc de Tosca

53' Acelasi Stanciu trimite cu mult efect, dar mingea se duce peste poarta dinamovista

52' Stanciu intoarce un adversar, centreaza perfect, dar se vede ca Steaua nu are un varf de careu

48' Palic trimite o pasa perfecta care dejoaca jocul la off-side al defensivei steliste, iar Gnohere inscrie ca un varf veritabil. Steaua - Dinamo 1-1

46' Vali Lazar a fost inlocuit de Gnohere la Dinamo

A inceput repriza a doua pe Arena Nationala

Final de prima repriza: autogolul lui Steliano Filip a facut pana acum diferenta pe tabela de marcaj

S-au aratat doua minute de prelungire

45+1' Pintilii primeste primul cartonas galben al partidei

42' Bicfalvi incearca o foarfeca, insa il loveste pe Varela

41' Steliano Filip incearca sa inscrie si in cealalta poarta: mingea se duce insa departe de poarta lui Florin Nita

39' Alex Chipciu este oprit dintr-o pozitie evidenta de gol pentru off-side: decizia este cel putin discutabila

34' Tosca trimite o pasa pe pozitie viitoare pentru Adi Popa, acesta cade dupa ce este lovit cu mana peste fata de Puljic, nu se dicteaza penalti. Nu pare a fi intentie la lovitura fundasului dinamovist

32' Chipciu cade dupa un dribling si nu primeste lovitura de la 11 metri

30' Puljic respinge o centrare care putea deveni periculoasa pentru poarta lui Cerniauskas

26' Actiune prelungita de atac a lui Dinamo, mingea s-a plimbat pe linia careului mare precum la handbal. Pana la urma, Nita retine un sut slab de la aproximativ 17 metri al lui Hanca. A fost primul sut pe poarta al echipei lui Mircea Rednic

26' Centrarea lui Chipciu este blocata de Puljic, fanii din tribune cer penalti - jocul este lasat sa continue

Meciul a fost intrerupt pret de cateva zeci de secunde, din cauza petardelor

Avalansa de petarde din tribune, controlul de la intrare a fost unul strict, din cate se poate observa...

22' Romario Kortzorg iroseste o lovitura libera de pe partea stanga. Dinamo gafeaza inexplicabil la fazele fixe

Steaua ataca in valuri in acest moment: apararea dinamovista rezista cu greu. Sutul lui Stanciu este retinut de Cerniauskas. Ramane 1-0

18' Lazar bate imprecis o lovitura libera, Dinamo a ratat o actiune care putea fi periculoasa

16' Steaua deschide scorul - Actiune prelungita de atac a Stelei, mingea circula pe traseul: Hamroun, Chipciu (lasa mingea sa treaca), Adi Popa, insa cel care deviaza decisiv este...Steliano Filip! Cerniauskas este invins de coechipierul sau

12' Prima ocazie mare de gol: Hamroun scapa pe partea stanga (gratie vitezei superioare), insa intarzie sutul si este blocat in ultimul moment de Mevlja...

11' Stanciu primeste o pasa in extrema stanga, dar sutul centrare al acestuia nu ajunge la niciun coechipier. Putem spune ca a fost prima actiune mai importanta a partidei

Steaua preia initiativa, insa nu prea sunt spatii in jumatatea de teren a "cainilor". Dinamo se apara organizat

6' Hamroun incearca o centrare de pe extrema stanga, dar este blocat de apararea dinamovista

Desi s-a tot spus ca au fost multe controale la intrarea in arena, din tribune se aud multe petarde...Vorbe multe, fapte putine

Dueluri tari in debutul de meci, fara insa ca jucatorii celor doua echipe "sa lege" mai mult de doua pase consecutive

Alexandru Tudor a fluierat inceputul partidei

Acoperisul Arenei Nationale este tras, este anuntata ploaie la ora meciului

Stadion aproape plin - sunt neocupate doar sectoarele lasate libere din motive de siguranta

Echipe:

Steaua Bucuresti: Nita - Tamas (Enache '61), Varela, Tosca, Momcilovici - Pintilii, Bourceanu (Tade '68) - Ad. Popa, Stanciu, Hamroun - Chipciu (L. Filip '89). Antrenor: Laurentiu Reghecampf.

Dinamo Bucuresti: Cerniauskas - Hanca, Puljici, Mevlja, S. Filip - Anton, Palici - Rotariu (Nedelcearu '66), Kortzorg (Olteanu '80), Lazar (Gnohere '46) - Bicfalvi. Antrenor: Mircea Rednic.

Cartonase galbene: Pintilii '45+1, '90+1 / Gnohere '65, S. Filip '75.

Cartonas rosu: Pintilii '90+1.

Arbitri: Alexandru Tudor (central) - Radu Ghinguleac, Ovidiu Artene (asistenti) - Marcel Bîrsan, Catalin Popa (aditionali) - Sebastian Stoianov (rezerva).